Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Kuru gürültüye pabuç bırakmayız’

‘Kuru gürültüye pabuç bırakmayız’

19 Kasım 2019 Saat: 17:17
‘Kuru gürültüye pabuç bırakmayız’
‘Kuru gürültüye pabuç bırakmayız’

İlimiz basın mensupları ile bir araya gelerek CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın yaptığı açıklamalara cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Bizimle ilgili konuşurken dikkatli konuşsunlar. Kuru gürültüye pabuç bırakmayız” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, kent gündemiyle alakalı açıklamalarda bulunmak üzere ilimiz basın mensupları ve genel yayın yönetmenleri ile buluştu. Antikkapı Restoran’da basın mensupları ile önce kahvaltı yapan Büyükakın, ardından polemikli konularda kamuoyunu bilgilendirdi. Büyükakın’a Büyükşehir Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Sadık Uysal eşlik etti.

‘KABUL EDİLEBİLİR BİR MUHALEFET ANLAYIŞI DEĞİL’

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’ın ‘Metro bakanlığa devredilmedi’ açıklamasına cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Şu bizim metro var ya önce ondan başlamak istiyorum. Sanki biz o çukurda kalsak şehri ne kazanacak. Metro çukuruna gömülseydik bunu ifade edenler için kazanç biçimi olacaktı. Bu kabul edilebilir bir muhalefet anlayışı değil bunun üzerinden politika üretmek doğru değil. 8 Ağustos 2019’da Ulaştırma Bakanlığı’na devredeceğimizle alakalı basın açıklamasını metro çukurunda yaptık! 18 Ekim’de Altyapı Genel Müdürlüğü ile belediyemiz arasında protokol imzalandı” dedi.

‘BU MU YAPICI MUHALEFET?’

4 Kasım’da ise bakanlıkla genel protokolün imzalandığı bilgisini veren Başkan Büyükakın, “Ne kadar inşaat ne kadar hak ediş yapıldı bakanlıktan gelip yerinde incelediler. Bu işlemlerden sonra protokoller ona göre hazırlandı. 18 Eylül’de Resmi Gazete’de devir protokolü yayınlandı. Bakanlığa iki milletvekili sormuşlar o esnada. Devir var mı diye? Şartlar görüşülüyor, nelerin nasıl devredileceği konusunda yazışmalar yapılıyor. Bu yazışmalar bitmeden bakanlığa sorarsanız bakanlıktan gelen cevap elinize aldığınız o yazı olur. Devredemeyelim istediler sanırım. Metro inşaatı yapılmazsa ki kazanacak. Ben kaybedeceğim, siz mi kazanacaksınız? Bu mu yapıcı muhalefet? Lafa gelince yapıcı muhalefet edecekler. Samimi değiller” dedi.

‘BEN TEK ONLAR HEPSİ’

Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ile yılda 700-800 milyon yatırım yapabileceğini ifade eden Başkan Büyükakın, “Bu kentte 10 yıl bürokratlık yapım. Mali konulara kimsenin olmadığı kadar hakimim. Şu borcu anlatayım da herkesin çenesi kapansın. Hep dedik ki geriyi konuşmayalım. Bunları konuşarak kente faydası olmaz. Her seferinde cevap vermeyişimizi nasıl yorumladılar da yine gündeme getirdiler. Bir kez daha söylüyorum. Bu kentte belediyenin mali tablosuna benden daha hakim başka kimse yok. Hodri meydan. Hepsi bir araya gelsin. Ben tek onlar hepsi. Ben ne yaptığımı biliyorum. Belediyeciliği biliyorum. Bu kenti tanıyorum. Boş konuşmuyorum. Her seferinde mahcup olacaklar” dedi.

‘DEVİR, RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI’

Sözlerini sürdüren Büyükakın, “Kamuoyunu yanlış bilgilendirdiler dediler. Yalan söylemediğimizi burada şimdi göreceksiniz. Hadi baş tarafta kafanız karıştı. Resmi Gazete’de devir ilanı var. Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra sorulur mu? Suçu bir de basın mensuplarının üzerine atıyorlar. Önce söylüyorlar sonra söylemedik diyorlar. Alışkanlık haline geldi herhalde. Başkan seçilmiş olmamız kafamıza göre metroyu bakanlığa devretme yetkisi vermez. Meclis’te görüşüp yetkiyi aldık. 15 Ekim’de Ulaştırma Bakanlığı ile belediye arasındaki protokolü yaptık. 3 günde gidip protokolü imzalatmak çok büyük bir yetkinliktir” şeklinde konuştu.

‘GOLF OYNAYACAK HALİMİZ YOK’

Tarhan’ın ihalelerin tek firmaya verildiğini belirten açıklamaların samimi olmadığını ifade eden Büyükakın, “İhaleler adrese teslim yapılıyormuş. Mantık silsilesini izlediğinizde bile ortaya çıkıyor. Basına yansıdığı şekilde ‘Golf sahası olmayan belediye golf aracı aldı’ dediler. Golf araçlarını Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışmalarının işlerini rahatça yapabilmeleri adına aldık. Sahillerimizde çöpleri toplamak için aldık. Toplam 18 araç var. 18 araç 270 Bin TL’ye aldık. Golf oynamıyorum ben. Kendisinin golfe ilgisi varsa bilemem. Hayatımda golf sahası görmedim. Golf aracı alıp golf oynayacak halimiz yok. Türkiye’nin en borçlu belediyesi golf aracı aldı dediler. Asıl yaptıkları şey bizim israf ettiğimizi göstermeye çalışmaktır. İsrafçı konumlandırması yapmak istiyorlar” diye konuştu.

‘KURU GÜRÜLTÜYE PABUÇ BIRAKMAYIZ’

CHP’lilerin ne kadar kurum varsa itibarını yerle bir etmeye çalıştığını söyleyen Büyükakın, “Bunu bilinçli yapıyorlar. İtibar suikastı yapıyorlar. Bunu bir siyaset biçimi haline getirdiler. Ama her kuşun eti yenmez. Her seferinde altında kalırlar. Allah böyle şaşırtıyor adamı işte. Bizimle ilgili konuşurken dikkatli konuşsunlar. Kuru gürültüye pabuç bırakmayız. Şimdiye kadarki sakinliğimiz kentin huzurlu kalması içindir. Gündelik polemiklerle horoz dövüşü olmasın. Çevir kazı yanmasın. Kıvırıp duruyorlar, Allah kimseyi bu duruma düşürmesin” ifadelerini kullandı.

‘BİLMİYORSANIZ SORUN’

İSU’ya alınan ve gündem haline gelen telefonlarla ilgili de konuşan Büyükakın, “İSU’nun telefonları mevzusu. Kaç kere söyledik bunu. İSU’da 47 borç takip personeli var, 148 sayaç okuma personeli var. 70 tane de online şantiye işlemi yapan personel var. Alınan telefonlar bu arkadaşlara verildi. Biz tanesini Bin 131 TL’ye aldık. İhale kanununa göre marka yazıp ihaleye çıkamazsınız. Ne dediğinizi de bilmiyorsunuz. Bilmiyorsanız bari sorun. Ayrıca bu telefonlar yerli üretim. İnsan böyle gözünü kapatıp böylesine isnatlarda bulunur mu?” diye sordu.

‘BİLMEDEN ÇIKIP KONUŞUYORSUNUZ’

Şoförsüz ve yakıtsız alınan araçları da açıklayan Büyükakın, “Şoför ve yakıt var demek ki araç lazım. Böyle bir mantık olabilir mi? İlla ben her araba aldığımda şoför de mi almak zorundayım. Belediyelerle ilgili düzenlemeler meclisten geçtiğinde ne yapıyorsunuz. Hizmet alımı kapsamında bu düzenleme meclisten geçti. Bu adamları BELDE A.Ş.’ye aldık ya. İhale açık ihale olmalı diyor. Zaten açık. Online ihale yapılmış ona da mı bakmadınız. Bile bile yapıyorsunuz ya da bilmeden çıkıp konuşuyorsunuz. Yazıklar olsun diyorum. Farklı bir partiden seçilmiş belediye başkanı olabilirim ama bir siyasetçi başka bir siyasetçi hakkında pervasızca konuşabilir mi? Suç duyurusunda bulun madem öyle elinde delil varsa” dedi.

‘EN BÜYÜK KAZIĞI ATTINIZ’

Belediyeye alınan çikolataları da açıklamasına ekleyen Büyükakın, “Çikolata alıp depoya kaldırmışız. Her bayramda personelimize dağıtılmak üzere çikolata alırız. Piyasa’da 50 TL tanesi 22 TL’ye alınmış. Tek tek baktım samimiyetle inceledim. Buradaki kahve dünyası franchising olduğu için burası 8 bin veremedi. Biz de İstanbul firmasından aldık. Kalkıp denizin üzerinde yürüyerek karşıya geçeyim yüzme bilmiyordu derler” dedi. CHP’nin Kocaeli’nin en borçlu belediye açıklamasına da cevap veren Büyükakın, “Aynen öyle sayenizde ama. Kaç kere söyledim. Bu konuyu açmayın mahcup olursunuz dedim. 6 milyar TL borcun tamamı Yuvacık Barajı’nındır. Kentimizin tarihinde atılmış en büyük kazıktır” dedi.

‘EVET EN BORÇLU BELEDİYEYİZ!’

Yuvacık Barajı konusunda net konuşan Büyükakın, “Bunu burada kapatacağım bir daha da açmayacağım. Kendilerine de açmamalarını tavsiye ediyorum. Hodri meydan televizyonun karşısında çıkıp konuşalım. Yuvacık Barajı 50 bin metreküp kapasiteye sahip. 2.2 milyar dolar hazine ödedi. Neyini konuşuyorsunuz? İnsan konuşmaktan çekinir. 2.2 milyar dolara baraj mı olur. Namazgah Barajı 25 milyon metreküp 100 milyon TL’ye yaptık biz. Evet en borçlu belediyeyiz. 6 milyar borcumuz var şu anda. Şimdiye kadar 1.4 milyar TL para kesildi bu yüzden. Bari susun. Biz borç yapmadık belediye döneminde. Bu borçla büyükşehir belediyesinin borç alma şansı yok. Böyle dolaylı faydaları da var yani” şeklinde konuştu.

‘AYDA 22 MİLYON TL KESİLİYOR’

Yuvacık Barajı’ndan kaynaklanan borcun CHP’nin belediyecilik anlayışı sebebiyle olduğunu ifade eden Başkan Büyükakın, “Bıraksınlar işimize bakalım. Bu konuları sizlerle konuşmaktan bile ar ediyorum. Borç 144 ay vadeli ile yapılandırıldı. Ayda 22 milyon TL her ay Yuvacık Barajı’ndan dolayı gelirlerimizden kesiliyor. Kentin parasını sizden iyi koruruz. 25 yıldır belediyecilik yapıyorum. Elhamdülillah alnımda bir tek leke yoktur. Arasınlar bulsunlar. Atıkları her iftira yüzlerine böyle yapışacaktır” diye konuştu.

‘SAPANCA GÖLÜ’NDEN SU POMPALAMA İŞİNE BAŞLADIK’

Yağış olmaması sebebiyle yaşanan kuraklığa da değinen Büyükakın, “Bir endişeniz olmasın. Sapanca Gölü’nden çektiğimiz hatla gereken şekilde su pompalama işine başladık. Sezonun kuraklık seviyesine göre günlük ayarlamaları yapıyoruz. Aradaki farkı Sapanca Gölü’nden alıyoruz. Yuvacık Barajı 140 milyon metreküp kapasite ile yapıldı ama tarihinde hiç 120 milyon metreküpün üzerinde çıkmadı” dedi. Gebze metrosunun ne zaman biteceği sorusunu da cevaplayan Büyükakın, “Normal zamanında biter. Daha erken bitmez” dedi. Terminal köprüsü sona gelindiğini de belirten Büyükakın, “Yan yoldaki işlemler de bitmek üzere. Oradaki işlem son 1 ayında. Bitince de ihalesi yapılacak” dedi.

‘ATIK TESİSİ GEREKSİZ HALE GELDİ’

Belediyenin tasarruf konusunda aldığı tedbirleri de sıralayan Büyükakın, “2 Milyar bütçemiz var. Yüzde 10 tasarruf yaptığınızda 20 Milyon kaynak demektir. Bu konuda çok ciddi kaynak yapıyoruz. Lazım olmadığı müddetçe mobilya vs. almıyoruz bunların alımı durduruldu. Tanıtım günleri vs. bunların bütçesini önceden büyükşehir karşılardı. Artık bunu yapmıyoruz. Sadece sahnenin kullanılmasını sağlıyoruz” dedi. Çöp fabrikası ve tramvay projesinin büyük maliyetli olduğu sorusu üzerine konuşan Başkan Büyükakın, “Çöp fabrikası yapmayacağız demiştik. Yapılmasının kötü bir şey olmadığını zamanında anlattık. Neden vazgeçtiğimi de açıklayayım. Genel sekreterlikten ayrıldıktan sonra bakanlık ‘Sıfır Atık’ diye bir projeye başladı, bu strateji değişikliğidir. ‘Sıfır Atık’ bertarafla ilgili yakmayı gereksiz hale getirecek bir strateji. Günlük 2 milyon ton çöpümüz var” dedi.

‘ALİKAHYA’YI O KOKUDAN KURTARACAĞIZ’

Alikahya’daki kokuya da çözüm bulacaklarını ifade eden Büyükakın, “Önce depolama alanı bulup Alikahya’yı o kokudan kurtaracağız az kaldı onu da bugün yarın açıklarım. Akademik odaların ve bizim arkadaşlarımızın yaptıkları çalışma var. Bir yer kafamızda şekillendi. Alıp alamayacağımızı tespit etmeye çalışıyorum. Eğer alabilirsek açıklarım ama alamazsak açıklamayacağım. Özel arazi değil, hazine arazisine bakıyoruz” dedi. Kocaelispor’a desteklerinin sürdüğünü belirten Büyükakın, “Sosyal medyadan da mesaj atıyorlar. Bayraklandırma, bilboardlar konusunda destek istediler. Biz de vereceğimizi söyledik. Zaten bütün deplasmanlara 25-30 otobüs veriyoruz” dedi.

‘MİA KAYNAKLI SIKINTILAR ÇÖZÜLDÜ’

Yeni stada yapılan yol çalışmasının devam ettiğini ifade eden Büyükakın, “Yol bu hafta bitmez. Arkadaşlarımızın çalışması devam ediyor. Otopark alanının tespiti, kamulaştırmalar sürüyor. D-100 üzerinden erişimini sağlayacak bir yol projesi yapacağız. Alternatif güzergah çalışması yapılacak. 1’le 2 sene arasında sürer bu çalışmalar” dedi. MİA ile ilgili soruyu da yanıtlayan Büyükakın, “Biz MİA’yı mecliste bekletince insanlar gündelik yaşamlarında sıkıntı yaşıyordu. Arazisini ipotek gösteremiyor, satacak satamıyor üstüne bir şey yapamıyor gönlümüz olacak da adam işine bakacak öyle bir şey yok. Real’in olduğu kısım en problemli kısımdı. Orayı içinden çıkardık geri kalanın da altını bağlamış olduk. Bu konuda başka bir şey yapmayı düşünmüyorum. İnsanların özellikle istediği detaylı bir çalışma yapılabilir. Başarısızlıkla sonuçlanmasının sebebi öncesinde yeterince çalışmama ve erken açıklamadır” dedi.  Güler CAN

 

YORUMLAR Üye Girişi

Yorum yazarak Gölcük Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑