Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘İşbirliği yapıyoruz amabirlikte geliştirmiyoruz’

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı’nda konuşan TÜBİTAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “İşbirliği yapıyoruz ama birlikte geliştirmiyoruz” dedi

20 Kasım 2019 Saat: 15:27
‘İşbirliği yapıyoruz amabirlikte geliştirmiyoruz’
‘İşbirliği yapıyoruz amabirlikte geliştirmiyoruz’

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 8. Dönem Meclisi 20. Toplantısı, meclis salonunda KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Mam Araştırma Merkezi Başkanı Dr. İbrahim Kılıçaslan, Kütahya İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet Özotraç, Zafer Kalkınma Ajansı Kütahya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kutlu Eser ve sanayici iş adamları katıldı.

 ‘AB FONLARINDAN DAHA FAZLA YARARLANABİLMELİYİZ’

Meclis toplantısı öncesi TÜBİTAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, bilim, teknoloji ve yenilik ekosisteminde küresel eğilimler, durum değerlendirmesi ve TÜBİTAK odaklı yeni süreçlerde Kocaeli konulu bir sunum yaptı. Mandal, “Ankara odaklı bir kurum olarak görülsek de 5 bin 400 çalışanımızın 3 bin 500’ü Gebze’de. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. İdeal bir araştırma kampüsü olması yaptığımız çalışmaları daha anlamlı hale getiriyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sanayi ve strateji belgesi hamle programı da bununla ilişkilendirilmiş durumda. AB fonlarından daha fazla yararlanabilmeliyiz. Biraz da zorlayıcı bir şekilde biraz daha fazla gitmesini istiyoruz” diye konuştu.

 ‘PROJELERİMİZ YÜZDE 10’A GİREMİYOR’

Dünyadaki en büyük sivil fon olan UFUK 2020 programının tamamlanmasına 1 yıl kaldığını hatırlatan Mandal, “451 milyon avro ile katıldığımız UFUK 2020'den bugüne kadar hedeflediğimiz miktarın çok gerisinde hibe alabildik. 2014-2018 arasında 452 projemiz kabul edilmiş. Türk ortaklara yaklaşık 138 milyon avro para aktarılmış. Nisan ayından beri büyük çaba gösterdik ve Avrupa Komisyonu’nu ikna ettik. Türkiye’nin zor bir süreç geçirdiğini söyledik. Avrupa’nın Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyorsa bunu farklı bir şekilde değerlendirmesini istedik. Projelerimizin önemli kısmı başarılı olamadığı için değil en başarılı olamadığı için değer kazanmıyor. Oradaki en iyilerde yüzde 10’luk gibi bir dilim kalıyor. Bizim projelerimiz de ne yazık ki o yüzdede değil” dedi.

 ‘KOBİ’LERİMİZDEN PROJE ÖNERMESİNİ TALEP EDİYORUZ’

Mandal, “KOBİ’lerimizden proje önermesini talep ediyoruz. Türkiye’nin girdi parametrelerindeki performansı daha yüksek. Çıktı ve etki parametreleri için daha çok çaba içerisinde olmamız lazım. Ekonomik güçlük sebebiyle biz daha fazla kapasiteyi geliştirmeye çaba harcıyoruz. Biz bu güçlüğü yaşamasak hala kapasite geliştirmeye devam edeceğiz. İnsan kaynağı boyutunda en fazla kaynak ayıran Kore. Türkiye ve araştırma odaklı bilginin kalitesi ne kadar yüksekse bizim pozisyonumuz o kadar iyi konuma geliyor. Esas göstergeleri iyileştirmedikçe yani niteller nicel olmadıkça insan ve bilgi tarafından bunu çıktıya dönüştürmek çok zor olacak” dedi.

 ‘ÜÇ SEKTÖR EŞ ZAMANLI ÇALIŞIYOR’

“İşbirliği yapıyoruz ama birlikte geliştirmiyoruz” diyen Prof. Dr. Mandal, “Kocaeli ilimize bakıldığı zaman otomotiv endüstrisi, kimyevi madde mamuller, metal en başta gelen sektörler arasında. Dünya içinde bakıldığında otomotiv sektöründe gelecekteki ihtiyaç duyma yüzdesine bakıldığı zaman hızlı gelişen teknolojilerin yüze 50’sinden fazlasını bu becerilere sahip insan kaynağı profilinin ön plana geldiğini görüyoruz. Bu üç sektör eş zamanlı çalışıyor. 2017 yılı için bakıldığında geleneksel kar havuzu nerde yeni teknolojilerle geliştirilmiş artık geleneksel olmayan üretim modelleriyle zenginleştirilmiş durumda. AR-GE ve yenilik durumunda bu dikkate alınması gereken bir boyut” dedi.

 ‘KOCAELİ OLARAK EN BAŞARILI KUSİ UYGULAMASINI YÜRÜTÜYORUZ’

Sözlerini sürdüren Prof. Dr. Mandal, “Üniversitelerimizde kurulan Teknoloji Transfer Ofislerinde sanayi odalarının, ticaret odalarının ortak ve söz sahibi olması, işbirliği ruhunu geliştirme açısından önemli. Kısa adı KUSİ olan kamu-üniversite-sanayi işbirliği stratejisi ile devletimiz de bu önemi vurgulamaktadır. Kocaeli olarak en başarılı KUSİ uygulamasını yürütüyoruz. Ancak son 1513 TÜBİTAK teşviklerinde TTO A.Ş.’nin sadece üniversitenin sermayedar olduğu bir şirket olma ve yönetim kurulu üyelerinin de sadece akademisyen olma şartı aranmaktadır. Tabi teşviklerin bu yönde olması odaları sürecin dışında bırakmaktadır” şeklinde konuştu.

 

‘TEKNOLOJİ ÜRETİMİ AÇISINDAN ÇOK ŞANSLIYIZ’

İlimizin teknoloji üretimi açısından çok şanslı olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan KSO Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “İlk etabı tamamlanan Bilişim Vadisi ilimizde, 5 teknoparkımız var. Bu fiziksel yakınlık neticesinde ilimizde AR-GE merkezi sayımız olan işletme sayısı 127, tasarım merkezi sayısı 17. Sanayiciler ve üniversite araştırma merkezleriyle iş birliği yapıyoruz” dedi. Ardından ilimizin ekonomik verilerini paylaşan Zeytinoğlu, “Reel efektif döviz kuru ekim ayında 76,90’a yükseldi. Enflasyon verilerine baktığımızda ekim ayında; TÜFE yüzde 8,55, ÜFE ise yüzde 1,70 düzeyinde” şeklinde konuştu.

 ‘HARCAMALAR BÜTÇEYİ ZORLUYOR’

Enflasyonda ciddi bir iyileşme yaşanmadığını ifade eden Zeytinoğlu, “Önümüzdeki aylarda baz etkisinin ortadan kalkmasıyla enflasyonda bir miktar yükseliş olabilir. Ancak Yeni Ekonomik Programda açıklanan yüzde 12 hedefini de aşacağını düşünmüyoruz. Yıllık Üretici Fiyatları ise yüzde 1,70 ile son yılların en düşük oranı olarak gerçekleşti. Sanayi üretimi yıllık yüzde 3,4 olarak gerçekleşti. Ekim ayında da baz etkisinin devam edecek olması ve ihracatın katkısıyla artışın devam edeceğini bekliyoruz. Ocak- ekim dönemi bütçe açığı 100,7 milyar TL. Enflasyon üzerindeki harcamalar bütçeyi zorluyor” dedi.

 ‘GENÇ NÜFUSTAKİ İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 27,4’

Zeytinoğlu, “Eylül ayında; imalat sanayinde yıllık yüzde 3,4 artış, sermaye malı üretiminde yıllık yüzde 6,9 artış, ara malı üretiminde yıllık yüzde 0,1 artış var. İşsizlik oranı ağustos ayında yüzde 14 olarak görüldü. Geçen yılın aynı döneminin 2,9 puan, bir önceki ayın 0,1 puan üzerinde. Genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 27,4. 2005’ten bu yana en yüksek seviye. Geçen yılın aynı döneminin 6,6 puan üzerinde. Dünya çapında iş yapma ortamına ilişkin önemli gösterge olan ‘İş Yapma Kolaylığı Endeksi’ 2020 yılı raporuna göre; geçen sene 43. basamakta yer alan Türkiye 10 sıra yükselerek 190 ülke arasında en kolay iş yapılan 33. ülke olmuştur. İki senede 27 basamaklık bir sıçramayla büyük bir başarıya imza attık” dedi.

 ‘SANTEK’TE 900 İKİLİ GÖRÜŞME YAPILDI’

İnterteks’te gerçekleştirilen SANTEK Fuarı ile ilgili de bilgi veren Zeytinoğlu, “6-9 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 6. Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK 2019) idi. 116 firma stant açtı. 34 bin 256 kişi ziyaret etti. Stant açan firmalar yaklaşık 300 iş görüşmesi yaptı. Fuar sayesinde alınan siparişlerin ve iş bağlantılarının tahmini değeri 3.865.140 TL oldu. Ayrıca yaklaşık 1.000.000 TL civarında satış yapıldığını tespit ettik. 17 farklı ülkeden/122 firma ve 140’ı aşkın yabancı firma temsilcisi 900 ikili görüşme yaptı” dedi.

 ‘KOCAELİ’NİN PEK ÇOK SEKTÖRDE LİDERLİĞİ SÖZ KONUSU’

Zeytinoğlu ve Prof. Dr. Mandal’ın konuşmalarının ardından geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantı zaptı onaylandı. Akabinde ekim ayı mizanı, oda üyelerinden Recep Öztürk, Harun Aşçı, Selim Yıldırım’ın oda eksper listesine ilavesi onaylandı. Bir sonraki meclis toplantısının 18 Aralık saat 10:00’da yapılacağı kararlaştırıldı. Ardından konuşan Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, “Ortak gayemiz, ülkemizin refahı. Kocaeli ilimizin pek çok sektörde liderliği söz konusu. Bizler de bununla iftihar ediyoruz. Ancak Türkiye yalnızca iç pazarıyla yetinmeyen dış pazara da üretim yapan bir yol izliyor. Türkiye’nin refahındaki sıçramaları da bu mekanizmaları çalıştırarak gerçekleştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

 ‘SANAYİ ANADOLUYA KAYIYOR’

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayinin hareket halinde olduğu belirten Vali Toraman, “Avrupa merkezli bir analiz yaparsak sanayinin bazı branşları dünyada bazı coğrafyalara ve ülkemize akıyor. Marmara Bölgesi çok büyük bir yayılım yaptı bu konuda. Azami haddine ulaştı ve artık Anadolu’ya taşma durumunda. Sanayinin geleneksel iş kolları açısından öncelikli bir durum. Buna karşılık Marmara Bölgesi’nde yüksek teknoloji, AR-GE, inovasyon ve dijital alandaki gelişmelerin konuşulduğu katma değeri daha yüksek nitelikli iş gücü ihtiyacı olan sanayi alanlarına odaklanması ülkemiz açısından doğru bir strateji. Maruz kaldığımız ekonomik saldırılara rağmen çabalıyoruz. Türkiye’nin devlet ve millet olarak gücüne ve geleceğine inanıyoruz. Dolayısıyla bunlar kısa sürede aşılacaktır” dedi.

 ‘ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİNDE CİDDİ ADIMLAR ATILIYOR’

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet Özotraç, “Kütahya’da 4 organize sanayi bölgesi var. İkisinde 130’a yakın fabrikamız var. Kütahya ciddi bir maden şehri. 34 adet madeni olan şehrimizin en önemli kaynağı bor. Yüzde 70’i Kütahya’da bulunuyor. Kömür ocakları, iki termik santralimiz var. Avrupa’nın en büyük porselen fabrikaları ilimizde. 500’e yakın çini atölyemiz var. 34 tane endüstri meslek lisemiz var. Kütahya’da diğer işlerin yanında en önem verdiği alan eğitimdir. Ayrıca iki üniversitemiz var. Toplamda 50 bin öğrencimiz var. Üniversite sanayi iş birliğinde ciddi adımlar atılıyor. Daha kalifiye ve sanayicilerimize yardımcı olacak vasıfta üniversite mezunu yetiştirmek için gayretlerimiz var” dedi.

 ‘TECRÜBELERİNİZDEN İSTİFADE EDELİM’

Sözlerini sürdüren Özotraç, “Kocaeli’nin trafik sorununu biliyoruz. Organize sanayi bölgesini demiryolu ile bağlayacağız kısa zamanda. Bursa ve Kocaeli’nin arka bahçesi olma arzusundayız. Ankara-İzmit otobanı Zafer Organize Sanayi’nin 10 kilometre ötesinden geçiyor. Kütahya 7 Bin yıllık tarihi olan bir kültür ve sanat şehri. Gelen firmalarımız halkımız tarafından benimseniyor. Çok güvenilir bir şehiriz. Bu donanımlı şehirden her türlü istifade etmeyi bize abilik yapmanızı istiyoruz gelin hep birlikte iş yapalım sizin tecrübelerinizden istifade edelim. Herkesi Kütahya’ya bekleriz” diye konuştu.

 ‘SANAYİCİLERİMİZE FİKİR VEREN BİR TOPLANTI’

Meclis toplantısında son olarak konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Sanayi odamızın etkinliklerine birçok etkinliğine katılarak sanayicilerimizden bize aktarılan bir konu olduğunda çözüm üretmek için çalışmalarımızı büyük titizlikle sürdürüyoruz. Ülkemiz ekonomisine büyük katkı sunan bir iliz. Kütahya’nın ulaşım, pazara yakınlığı ek ve yeni yatırım yapmak isteyen sanayicilerimize bir fikir veren bir toplantı yapıldı” diyerek toplantının hayırlar getirmesini temenni etti. Uğur YILMAZ

YORUMLAR Üye Girişi

Yorum yazarak Gölcük Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑