Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Danıştay son noktayı koydu’

‘Danıştay son noktayı koydu’

1 Aralık 2019 Saat: 15:10
‘Danıştay son noktayı koydu’
‘Danıştay son noktayı koydu’

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarına cumartesi-pazar günleri mesai dışı nöbet yazılması üzerine nöbete gitmeme kararı alınması ve konu ile ilgili yargı sürecinde haklı bulunmaları ile ilgili açıklamasında, “Danıştay son noktayı koydu” dedi. Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi ve Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarına cumartesi-pazar günleri Aile Sağlığı Merkezlerinde ve semt polikliniklerinde mesai dışı nöbet yazılmaktaydı yapılan bu usulsüz uygulamanın kaldırılması ve çalışanların mağduriyetine son vermek için sendikalar cumartesi-pazar günü nöbete gitmeme kararları almaları nedeniyle Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları nöbetlere iştirak etmediler. İdare de yapmış olduğu denetimler neticesinde nöbet hizmetine iştirak etmeyen görevliler hakkında tutanak düzenleyerek, savunmalar aldı ve cezalar verdi. Türk Sağlık Sen olarak birçok ilde konuyu idari yargıya taşıdık” dedi.

‘SENDİKAMIZ TARAFINDAN DAVA AÇILMIŞTI’

Başkan Çeker açıklamasının devamında, “Yüksek yargı organı Danıştay son noktayı koydu. İdare tarafından İstanbul Güngören ve Maltepe ilçelerinde Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanı olarak görev yapan sendika üyelerimize 20 ihtar puanı ceza verilmesi nedeniyle sendikamız tarafından dava açılmıştı. Davayı görüşen İstanbul 13. İdare Mahkemesi’nin cezanın iptali yönündeki talebimizi reddetmesi üzerine Danıştay söz konusu kararın hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle bozma kararı vermiş ve yeni bir karar vermek üzere idare mahkemesine geri göndermişti. Fakat İstanbul 13. İdare Mahkemesi red kararında ısrar ederek, bozma kararına uymayarak yeni bir red kararı vermişti” ifadelerini kullandı.

‘CEZA İLE İLGİLİ YEREL MAHKEME KARARININ BOZULMASINA HÜKMEDİLDİ’

Sözlerini sürdüren Çeker, “Israr kararının tarafımızca temyizi üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu verdiği kararda örgütlenme özgürlüğüne dikkat çekerek, “Sendikalar tarafından ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve çıkarların ve bu kapsamda özlük ve parasal haklarının çalışma koşullarının korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi bu konulara dikkat çekilmesi ve kamuoyu oluşturulmasının sağlanması amacıyla aldıkları kararlar uyarınca kamu görevlilerinin toplantı, gösteri ve iş bırakma eylemlerine katılmalarında demokratik bir toplumda sakınca bulunmadığı; anılan eylemlerin AİHS 11. Maddesi kapsamında korunması gerektiği açıktır” denildi. Dava konusu uyuşmazlığında bu kapsamda olduğu belirtilerek dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verildi. Davanın reddi yolundaki ısrar kararında hukuki isabet bulunmadığına dikkat çekilerek temyiz isteminin kabulüne ceza ile ilgili yerel mahkeme kararının bozulmasına hükmedildi” dedi.

‘CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN UZUN SOLUKLU MEMUR EYLEMİ’

Karar hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yapmış olduğu yazılı açıklamada; “Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan haksız düzenleme ile Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yaban Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarına cumartesi-pazar günleri Aile Sağlığı Merkezlerinde ve semt polikliniklerinde nöbet yazılması neticesinde sendikaların almış oldukları karar çerçevesinde usulsüz ve haksız bir şekilde yazılan nöbete gitmeme eylemi cumhuriyet tarihimizin en uzun soluklu memur eylemidir. Nöbet eylemlerinde gösterilen kararlılık ve tutarlılık hukuki mücadeleye de yansımıştır. Uzun süren yargılamalar sonucu Yüce Türk Yargısı da Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarını haklı bulmuştur. Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarının kararlılığı ve sendikalar ile birlikte hareket etmeleri başarıyı da getirmiştir. Sendika olarak hak arama mücadelesinde geçmişte olduğu gibi bundan sonra da üyelerimizin ve sağlık çalışanlarının yanındayız” dedi.  Güler CAN

YORUMLAR Üye Girişi

Yorum yazarak Gölcük Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑