Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Gölcüklüler resif alanlarını bekliyor

İlçemizin denize kıyısı olan beldelerinde ve Kavaklı’da, oldukça uzun bir sahil şeridi bulunuyor. Gölcük’te yaşayan amatör balıkçılar, hafta sonlarında sahillere giderek oltalarını sallıyor.

23 Ocak 2020 Saat: 17:33
Gölcüklüler resif alanlarını bekliyor
Gölcüklüler resif alanlarını bekliyor

İlçe halkı, sahil bandında yapılması muhtemel yapay resif alanları ile ilgili olarak çalışmaları bekliyor

İlçemizin birçok noktasında, amatör balıkçıların özellikle hafta sonlarında hem vakit geçirmek hem de stres atmak amacıyla sahillere giderek olta balıkçılığı yaptıkları, kısmetlerini bekledikleri biliniyor. Ulaşlı, Halıdere, Değirmendere ve Kavaklı’da birçok amatör balıkçı, sahillerde oltalarını sallayarak güzel görüntüler ortaya koyuyor. Geçmiş yıllarda ilçemizin de içinde bulunduğu İzmit Körfezi’nde balık çeşitliliği az iken yapılan temizleme çalışmaları doğrultusunda hem sahildeki kirlilik azaldı hem de Körfez’deki balık çeşitliliği artmış oldu. Geçmiş yıllarda, Değirmendere’de yapılan çalışma ile 3 bin levrek, 3 bin kalkan yavrusu denize bırakılmış, balık popülasyonunun arttırılması amaçlanmıştı.

İSKELELERİN ARTTIRILMASI DA İSTENİYOR

Gölcük’te amatör balıkçıları ilgilendiren bir konu da ilçemizde yapay resif alanları oluşturularak balık çeşitliliğinin arttırılması ve kurulacak iskeleler ile amatör balıkçılara yeni alanlar kazandırmaktı. Bunun gibi bir çalışmanın yapılması durumunda hem Gölcük’teki balıkçıların kendilerine ait bir alanı olacak hem de resif alanları ile Körfez’deki balık çeşitliliği arttırılacak. Vatandaşlar, sahil şeridinde kendilerine ait bir alanın olması durumunda daha rahat bir şekilde olta atabileceklerini belirterek çeşitliliğin de arttırılması ile tutabildikleri balık miktarının çoğalabileceğini dile getiriyor. Şimdilerde amatör balıkçıların ortak isteği, resif alanları ile iskelelerin sayıca arttırılması oldu.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑