Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Çiftçilerlerimiz borçlarını yapılandırabilecek

Çiftçilerlerimiz borçlarını yapılandırabilecek

26 Ocak 2020 Saat: 13:23
Çiftçilerlerimiz borçlarını yapılandırabilecek
Çiftçilerlerimiz borçlarını yapılandırabilecek

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, çiftçileri ilgilendiren kredi borcu konusunda, dün önemli bir açıklamada bulundu. Başkan Çanakçı, “Çiftçilerimize yapılandırma hakkı verildi” dedi.

 Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, kredi borcu olan çiftçilere yönelik bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Çanakçı, yaptığı açıklamada, “İçinde bulunduğumuz 2020 yılı ile birlikte, önümüzdeki 2021 ve 2022 yıllarında olası bir afet yaşanması durumunda çiftçilerimizi ilgilendiren bir adım atıldı. Söz konusu yıllarda olası bir afeti yaşayan çiftçilerimizin vadesi gelen anapara borçları, zarar gördükleri oranlar dikkate alınarak bir banka ve tarım kredi kooperatiflerinin cari faizleri üzerinden; ertelemede yüzde 25, taksitlendirmede yüzde 20 oranında indirim yapılmak üzere 1 yıl süre ile ertelenebilecek veya bu borç, 5 yıla kadar taksitlendirilebilecek” dedi.

‘DEVLET DESTEKLİ HERHANGİ BİR YAPILANDIRMA YER ALMIYORDU’

Sözlerine devam eden Başkan Çanakçı, “Söz konusu karar, çiftçilerimizin olası bir afet durumunda borcunu nasıl ödeyecekleri konusundaki sıkıntılarını gidermiş olacak. Ancak bu kararda, 2019 yılında afet yaşayan çiftçilerimizin kredi borcuna devlet destekli herhangi bir erteleme veya yapılandırma yer almıyor. Halihazırda çeşitli nedenlerden ötürü borcunu ödeyemeyen çiftçilerin borç yapılandırması, bir bankanın kendi esas, usul ve mevzuatları çerçevesinde yapılmakta. Bizler bu konuda da bir adım atılmasını, devlet destekli yapılandırmanın olmasını beklemiştik” ifadelerini kullandı.

‘5 YILA KADAR YAPILANDIRILABİLECEK’

Başkan Çanakçı, sözlerinin devamında, “Bu konuda, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından bir bankanın çiftçilere uyguladığı borç yapılandırması hakkında bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada çeşitli nedenlerle tarımsal kredi borcunu ödeyemeyen çiftçilerin canlı kredi hesaplarında olan borçları, yıllık yüzde 9 faiz oranı ile 5 yıla kadar yapılandırılmakta. Bu konuyu çiftçilerimize iletmek istiyoruz. Onlar da bu borçlarını yapılandırma konusunda, bizlere gelerek gerekli bilgileri de alabilirler. Biz her zaman çiftçimize yardımcı olmak amacındayız” ifadelerine yer verdi.  Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑