Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Çekim merkezi olan bir Gölcük oluşturmalıyız’

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, kentsel dönüşüm projesi başta olmak üzere ilçemizdeki bazı yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu Başkan Sezer, “Çekim merkezi olan bir Gölcük oluşturmalıyız” dedi

13 Temmuz 2020 Saat: 16:25
‘Çekim merkezi olan bir Gölcük oluşturmalıyız’
‘Çekim merkezi olan bir Gölcük oluşturmalıyız’

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, kentsel dönüşüm projesi ve yatırımlar hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Sezer, konu hakkında yaptığı açıklamada “Çarşı içi kentsel dönüşüm, Gölcük açısından önemli. Gölcük’ün yeni sanayi alanları yapılabileceği arsaları yok. Depolama alanları için mevcut arsalar çok az ve sınırlı. Konut anlamında baktığımız zaman Gölcük, neredeyse yerleşimini tamamlamış vaziyette. Dolayısıyla Gölcük’ün tekrar ticari anlamda canlanabilmesi açısından kentsel dönüşüm çok önemli. Özellikle Gölcük merkezde ticaretin canlanabilmesi açısından, sosyal ve kültürel açıdan canlı ve çekim merkezi olan bir Gölcük oluşturmak gerekli. Biz bunu seçim zamanında söyledik. Tek yönlü değil; çarşı içindeki kentsel dönüşüm, askeriyedeki alanın teslim alınması, sanayinin olduğu alanda yapılacak olan ticari yatırımlar, Değirmendere’de kıyı yapısı. Bunların hepsini bir bütün olarak düşündüğümüzde, gerçekleştiğinde insanların ticaret için Gölcük’e gelmeleri, gezmek için sahile gelmeleri, müze ziyareti için gelmeleri, Gölcük’ün ticaretini canlandıracaktır. Çarşı içerisinde alışveriş yapacak yeni markaların olması, sadece Gölcük değil dışarıdan da buraya alışveriş için insanların gelmesini sağlayabilmemizi gerektiriyor. Çarşı içi kentsel dönüşümle alakalı olarak seçildiğimiz günden bu yana, yaptığımız yedinci veya sekizinci proje. Bunlarla alakalı olarak bakanlıkla görüştük” dedi.

 ‘PROJE, BAKANLIĞIN FİNANSMANINI GEREKTİRİYOR’

Açıklamalarına devam eden Başkan Sezer, “Netice itibariyle bizden istenen bazı değişiklikler vardı. O değişiklikleri gerçekleştirdik. En son safhada, geçen dönemde bakanımız Kocaeli’ye geldiğinde, bu konuyla ilgili söz alarak kendilerine özellikle çarşı içi kentsel dönüşümden, hasarlı binalar olduğundan ve bunun yapılması halinde Gölcük’ün diğer alanlarına da yapacağı tesirden bahsettik. Bakanımız bu konuyla ilgili desteğini söyledi. Yaptığı açıklamada da bunu belirtti. Safahat olarak teklifleri toplamak safhasında değiliz. Mekansal Plan Genel Müdürlüğü’nde bu planın çıkması gerekiyor. Proje, çok ciddi anlamda bakanlığın finansmanını gerektiren bir proje. Bizim yapmamız istenilen değişiklikler, aslında yeşil alanı arttıran, kat yüksekliğini azaltan ama bir yandan da maliyeti arttıran faktörler. Şu an sadece iki etap halinde gerçekleştirilmesi düşünülen bir projede, yol kenarındaki binaların yüksekliği olarak Mekansal Plan Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu değişiklik, e-plana işlendikten sonra TOKİ ile sözleşme yapılma safhasına geçeceğiz. Şu anki durum teklif alınması safhasından ziyade prosedürün devam ettiği noktada. Bakanımızın da bu konuda ‘Gölcük çarşı içi kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz’ demesi, bu projenin olmasını bakanlığın da istediğini, netice itibariyle prosedüre ilişkin yapılması gereken işlemlerin tamamlanması safhasında olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

 ‘GÖLCÜK AÇISINDAN BİR ÇEKİM MERKEZİ OLACAK’

Değirmendere’de yapılması planlanan kıyı yapısı hakkında bilgiler veren Başkan Sezer, “Değirmendere’de kıyı yapısı ile alakalı olarak Ulaştırma Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılması gereken tüm prosedürleri tamamladık. 1/1000’lik ve 1/5000’lik planlarımız kesinleşti. Bir avam proje de hazırladık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettik. Uygulama tatbikat projesi üzerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışıyor. Oradaki projeyi gerçekleştirecek olan da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’dir. Bizim hazırladığımız taslak projede denize vatandaşlarımızın girebileceği iskeleler var. Havuz var. Amfi tiyatro var. Spor sahası, kafe ve restoranlar var. Netice itibariyle bunun, Değirmendere açısından sadece orası için değil, Gölcük açısından bir çekim merkezi olacağını düşünüyoruz. Ama Büyükşehir Belediyesi’nin planlamasının halen devam ettiğini söyleyebilirim. Şu an uygulama projesi, orası için bitmedi” dedi.

 ‘HASANEYN’DE ÖNEMLİ AŞAMA KAYDEDİLDİ’

Hasaneyn’de yapımı planlanan spor tesisi ile ilgili olarak bilgiler aktaran Başkan Sezer, “Hasaneyn’deki spor kompleksi çalışması var. Yasaya göre Orman Bakanlığı, belediyeye tahsis yapamıyor. Tahsisi Kocaeli Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne yapabiliyorlar. Tahsis talebini, Kocaeli Gençlik Spor İl Müdürlüğü bakanlıktan talep etti. Bakanlık, bakan oluruyla Orman Bakanlığı’ndan bunun kendisine tahsis edilmesini istedi. Orman Bakanlığı da burayla yapılacak proje ile ilgili 5 tane, 5 nüshalı örnek proje hazırladık. Orman Bakanlığı’ndan buraya heyet geldi. Yerinde incelemede bulundu. Bakan yardımcılarından oluşan bir kurul var. Bu kurul onay verdi. Orman Bakanlığı buranın spor tesisi yapılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, bakan oluruyla tahsis iznini verdi. Netice itibariyle bu da çok önemli bir aşama. Şu an Orman Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yer tahsisi ile ilgili işlemler devam ediyor. Yazıyı, Orman Bakanlığı Sakarya Bölge Müdürlüğü’ne gönderdi, onlar da Gölcük’e yazdı. Gölcük de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na burası teslim edilsin diye Orman Bakanlığı’na yazdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı yeri teslim alacak ve bundan sonra Gölcük Belediyesi protokol yapıp spor tesisi ile ilgili prosedüre başlayacak. Netice itibariyle buranın tahsis iznini, zor ve uzun bir prosedür, tamamladık. Orman Bakanlığı, buranın spor tesis yapılmasına bakan oluru ile onay verdi. Bir sonraki safhada ya bunu kendi kaynaklarımızla, büyükşehir eliyle ya da Gençlik ve Spor Bakanlığı eliyle buradaki spor tesislerini iki yıllık süreyle bize geçici tahsisini yapacaklar . O süre içerisinde de inşallah bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

 ‘ALANIN TESLİM EDİLEBİLME ŞARTI, LOJMANLARIN İNŞASIDIR’

Kavaklı sahilinde yapılması planlanan Millet Bahçesi projesinin önünü açacak olan askeriyedeki alan ile ilgili olarak bilgiler veren Başkan Sezer, “Mülkiyeti Gölcük Belediyesi’ne ait olan, Donanma’da Milli Savunma Bakanlığı’ndan devraldığımız bir alan var. Bu alanın teslim edilebilme şartı, orada bulunan lojmanların inşası. Biz burada geçtiğimiz süre zarfında bu lojmanların yerine nereye lojman yapılacağı konusunda çalışma yaptık. Donanma’dan bunu talep ettik. Donanma bu lojmanlar buraya yapılabilir diye yer gösterdi. Gösterilen yeri Deniz Kuvvetleri uygun buldu. Milli Savunma Bakanlığı’nın oluruyla bu lojmanların yapılacağı yer belirlendi. Bu önemli bir safha. Donanma’nın lojman ihtiyacı 1280. Biz aynı zamanda bakanlıkla yaptığımız görüşmeler neticesinde şunu diyebiliriz: Bakanlığın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokolü var. O çerçevede yapılacak lojmanlar içerisine, buradaki lojmanlar da dahil edildi. Sıralamaya girdik. Bu ilk defa oluyor. Geçen dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum buraya geldiğinde, kendisiyle daha öncesinde bu konuyla alakalı bir ziyaret gerçekleştirmiştim ve bu konuyu konuşmuştuk, tekrar bu konuyu görüştük” dedi.

 ‘NİHAYETİNDE DEVAM EDEBİLECEK OLAN BİR SÜREÇ’

Açıklamasına devam eden Başkan Sezer, “Bu lojmanların 100 adedinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmasını bakanımız, TOKİ Genel Müdürüne talimat olarak verdi. Dolayısıyla şu an askeriyedeki alanla ilgili olarak çok ciddi bir merhale aldığımızı söyleyebiliriz. Lojmanların yapılımı ile alakalı olarak protokolde öngörülmüş olan bir süre yok. Teslim süresi yok. Teslim edilmediği takdirde cezai şart yok. Dolayısıyla nihayetinde devam edebilecek olan bir süreç. Şu an geldiğimiz aşama itibariyle çok ileri bir safha diyebiliriz. Netice itibariyle bu lojmanların yapılacağı yer belli oldu. 224 adet lojmanın 100 tanesini ve bir kreşi Çevre ve Şehircilik Bakanı taahhüt etti. Bakanımız tarafından TOKİ Genel Müdürü’ne talimat verildi. Kalan lojmanlarla alakalı olarak da MSB, lojman ihtiyacı içerisinde bir miktar göstererek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirdi. Dolayısıyla öbür taraftaki belirlenen alanda lojmanların inşasına başlanmasının akabinde bizim burayı teslim almamızla ilgili olarak neredeyse prosedürün çok önemli bir kısmını tamamlamış bulunuyoruz” dedi.

 ‘ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’

Eski sanayi sitesi alanında planlanan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Sezer, “Sanayideki alanla ilgili, ancak terminalin taşınması halinde orayı değerlendirebiliyoruz. Bu konudaki girişimlerimiz sonucunda terminalin yeni yapılacağı yer, mezbaha alanı olarak belirlendi. Büyükşehir’den de plan değişikliği yapıldı. İkinci olarak bu bölgeye Şehit İsmail Demircan Üstgeçidi’ni geçtikten sonra bu bölgeye karayolları ile inilebilmesi açısından bir proje hazırladık. Bu proje de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Riskli alan olarak ilan edilen bir bölge olduğu için bu bölge ile alakalı olarak Mekansal Plan Genel Müdürlüğü tarafından plan değişikliği safhasındayız. Biz yapacağımız avam projeyi hazırladık. Bu alanın içerisinde alışveriş merkezi var, daireler var, otel var, aynı zamanda pazar olarak kullanılacak bir alan da var. Geri kalan zamanda da burası otopark olarak kullanılacak. Dolayısıyla bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 ‘MİLLET BAHÇESİ İHALESİ 18 AĞUSTOS’TA’

Gölcük’te yapımı planlanan parklar hakkında açıklamalar yapan Başkan Sezer, “Bizim daha önceden açıkladığımız iki park alanımız vardı: İhsaniye’de Elmalı Park, Hisareyn’de Narlı Park. Bunların ihale sürecini tamamladık, yer teslimini yaptık. Şu anda da imalat işlemleri başladı. Yaz süreci içerisinde de bunları inşallah tamamlamış olacağız” dedi. Hamidiye’de bir futbol sahamız var. İhalesini yaptık, kesinleşti. Yer teslimini de yaptık. Bu yaz inşallah İhsaniye’de 2 dönüm, Hisareyn’de 3 dönüm ve Hamidiye’deki futbol sahasını gerçekleştirmiş olacağız. Millet Bahçesi ile ilgili olarak 18 Ağustos’ta ihale yapılacak. Onunla ilgili olarak süreç tamamlandı. İhalenin kesinleşmesini müteakip sene sonundan önce, bu yıl içerisinde iki tane park, Hamidiye futbol sahası ve Millet Bahçesi’nin imalatına başlanır” dedi.

 ‘HEDEF 100 BİN METREKARELİK ALAN’

Başkan Sezer, şehir içindeki kaldırım ve asfalt çalışmalarına değinerek “Şehir içerisinde çok ciddi asfalt, duvar ve parke konusunda seferberlik var. Geçen sene yapmış olduğumuz 77 bin metrekarenin bu sene üstüne çıkacağız. Hedef 100 bin metrekarelik alanda bu çalışmayı gerçekleştirmek. Özellikle parke ilgili eksikliklerin yaz süresince büyük ölçüde giderildiğini tüm hemşerilerimiz görecektir. Hayvanların rehabilitasyon merkezini inşallah gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili olarak proje aşamasındayız. İnşallah sene sonundan önce onun inşaatına da başlayacağız” dedi.

 ‘ÜSTGEÇİT İHTİYACI ÇOK ÖNEMLİ’

Başkan Sezer, açıklamasının sonunda üstgeçit konusuna da değindi ve “Gölcük ilçesini karayolu bölüyor. Üstgeçit ihtiyacı çok önemli. Belediyemizin önündeki üstgeçit miadını doldurduğu için bu üstgeçidi değiştirdik. İkinci üstgeçidi de Karayolları işbirliği ile Donanma Mahallesi’nde yaptık. Üçüncü bir üstgeçit ihtiyacı da çok acil olarak var. Sezai Karakoç Caddesi’nin bulunduğu yere düşünüyoruz. Buradaki vatandaşlar, Değirmendere’den Gölcük’e geldiklerinde oradaki duraktan minibüse binebiliyorlar. Ama evlerine gitmek için Sezai Karakoç’un karşısında inemiyorlar. İnememelerinin sebebi, orada bir minibüs durağı yok. İkincisi de üstgeçidin ayaklarının koyulabileceği bir saha yok. Biz bu konu ile alakalı olarak Donanma Komutanlığı’ndan yola terk talep ettik. Yaklaşık 3 dönüm bir alanın bize terk edilmesini talep ettik. Donanma Komutanlığı, talebin uygun olduğuna karar verdi. Verdikleri yazıyı bir MSB’ye yazdık. MSB’den olur geldikten sonra askeriyenin duvarı geriye doğru taşınacak. Oluşan alanda hem minibüs durağı olacak hem de üstgeçidin yapılabilmesi için alan kazanılacak” dedi. nErdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Yorum yazarak Gölcük Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑