Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Yolumuzda onurla, gururla koşturacağız’

‘Yolumuzda onurla, gururla koşturacağız’

13 Ağustos 2020 Saat: 16:23
‘Yolumuzda onurla, gururla koşturacağız’
‘Yolumuzda onurla, gururla koşturacağız’

Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman, asrın felaketi olarak adlandırılan 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin yaklaşan 21. yıldönümü dolayısı ile bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Kocaman, “Yolumuzda onurla, gururla koşturacağız” dedi

Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman, 17 Ağustos 1999 günü meydana gelen 7,4 şiddetindeki Gölcük Depremi’nin yaklaşan 21. yıldönümü dolayısıyla dün bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Kocaman, “21 yıl önce yüzyılın afetini yaşadık. Çok acılar çektik, üzüldük, ağladık, ümitsizliğe kapıldık ama inançla tüm Türkiye ve dünya gönüllülerinin desteği ile zor anları aştık. O günler çok acıydı. GESOTİM saman alevi gibi olmadı; bahçeye ekilen tohum misali var oldu, inandı, yılmadı. Unutmamak, unutulmamak adına günümüze kadar varlığını korudu ve halen de korumaktadır. Bazen depremden depreme, 17 Ağustos’larda hatırlansa da GESOTİM, geçmişten ders çıkaran bir avuç Gölcük sevdalısı, Türkiye sevdalısı” dedi.

 ‘DEPREMİN ÇOCUKLARI, AFETLERDE OPERASYONEL KONUMDA ÇALIŞTI’

Sözlerine devam eden Başkan Kocaman, “Depremin çocukları, kurtarma işinde yaşadıkları afet sonrasında gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında pek çok deprem, sel, çığ vb. afetlerde bizzat operasyonel konumda çalıştı. Hiçbir bedel ve katkı gözetmeksizin onların tek sermayesi hep moral oldu. Umursanmasalar dahi varlıkları, ülkemiz adına büyük bir güçtü. Bugün örnek alınır yapısı, sorun yaratmayan, dilenmeyen, el açmayan, tabela konumunda değil de örnek alınır, sorumlu sivil toplum örgütü olmanın huzuru ile çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor. İnsanlarımız afeti umursamasa, unutsalar da bir gün olur ve gerekiriz diyerek GESOTİM, görevlerine devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 “BİLGİSİZDİK, EĞİTİMLERLE ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUMA GELDİK’

Başkan Kocaman, açıklamasının devamında, “Bu insanlar, en büyük onuru yaşamaktalar. Onlara ne kadar teşekkür etsek az fakat gereken önem tam olarak verilmemekte. 21 yıldır mücadele azmini üst seviyede koruyan Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM Başkanı ve gönüllüsü Necmi Kocaman olarak hep şunu ifade ettim: Bizler 17 Ağustos sabahı bir levye, bir balyoz bulamamış, hazırlıksız yakalanmıştık. Bilgisizdik, büyük bir çaresizlik içindeydik. İnandık, azmettik, eğitimler aldık, öğrendik ve öğretmeye başladık. İlk zamanlar yokluk vardı ama bugün çok önemli bir konuma geldik” ifadelerine yer verdi.

 ‘HALKIMIZIN ÇOĞUNLUĞU AFET BİLGİSİNDEN YOKSUN’

Açıklamasına devam eden Başkan Kocaman, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan bir asker, 25 yıl hiç savaş görmese de her an savaş olacakmış gibi çalışmalarını sürdürür. Bizler de bu konumdayız. Halkımızın çoğunluğu afet bilgisinden yoksun ve unutan bir toplum yapısı içerisinde. Bizim ancak afet olduğunda hatırlanmamız, içimizi acıtıyor. Halkımızın bilinçlenmesi gerektiğini her platformda anlatıyoruz. Üniversiteler ve okullarda yılda bir sivil savunma ve Deprem Haftası etkinliklerinde akıllara gelsek de önemli değil. Biz yolumuza ve insanlık adına onurla, gururla, bedelsiz koşturmaya devam edeceğiz” dedi.

 ‘AĞUSTOS AYI GELİNCE İÇİM BURKULUYOR’

Başkan Kocaman, her sene Ağustos ayında bir burukluk yaşadığını dile getirerek, “Ağustos ayı gelince içim burkuluyor. Unutmadık, unutmayacağız. Bu yıl depremin 21. yılına giriyoruz ve yine anma etkinlikleri çalışmalarımıza başladık. 17 Ağustos deprem şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Asrın afetinden bu yana geçen koca acı dolu yılların 21. yılına giriyoruz. Ama hala Ağustos ayı gelince içim çok ama çok burkuluyor. Her yıl Ağustos ayına girilince içimiz daralır. Boğazımıza bir yumruk düğümlenir. Bırakın konuşmayı, yutkunmakta bile zorlanırız. Bu bizim için 17 Ağustos 1999 sendromudur. Oysa Ağustos aylarını çok severdik. Gölcük’ümün en şen şakrak dönemiydi Ağustos ayları. Değirmendere fındığının ‘ben oldum’ diyen iç kabuğunun kızardığı, içinin kıtır kıtır damağa ayrı bir tat bıraktığı dönemdir Ağustos. Kirazın bittiği, eriklerin dibe döküldüğü, diğer meyvelerin salkım saçak iştah kabarttığı aydır. Serçe yavrularının palazlanıp uçmaya başladığı, gelin adayının çeyiz, damadın düğün telaşının olduğu, geleceğin delikanlılarının sünnet heyecanı, sonra Eylül’deki okul hazırlığı; tüm telaşların yaşandığı aydır Ağustos ayı” diye konuştu.

 ‘KIYAMETİN YAŞANDIĞI AĞUSTOS AYI’

Sözlerini sürdüren Başkan Kocaman , “Bundan 21 yıl önce ise tüm bu telaşları, sevinçleri, beklentileri yarıda bıraktıran Ağustos’un on yedisi. Kıyametin yaşandığı Ağustos ayı. O büyük gücün çıkardığı kıyamet homurtusu karşısında çaresizliğin, çaresizliğin getirdiği korkunun, korkunun getirdiği telaşın, telaşın getirdiği çığlığın, çığlığın getirdiği hüznün ve toz-dumanın ardındaki ölümün sessizliğini hissederim. Beton yığınları arasında, gövdesi kolonun altında kalmış, ‘Ne olur kurtar beni’ diye yalvarırcasına bakan, ilk enkazda ilk gördüğüm bir çift gözü, sonra on çift, elli çift, yüz çift, bin çift gözü... Elinden tutup çekmeye çalışsam da üzerine yığılmış beton dağlarının altından çekip alamadığım bedenleri, Gölcük girişindeki enkazda başını yan çevirmiş, sadece kan fışkıran burnunu sokabildiği delikten son gücünü toplayıp seslenen ‘İki yavrum yanımda. Biri beş, biri sekiz. Ne olur onları kurtarın’ diyen ama son nefesini verirken bile ‘ana’ olduğunu unutmayan o anneyi unutmak mümkün mü?” dedi.

‘KOYDUNUZ MU KENDİNİZİ ONLARIN YERİNE?’

Başkan Kocaman, “Siz o enkaz dağı altındaki küçücük aralıktan yarısı parçalanmış halde ‘Yardım et’ diye uzanan eli tuttunuz mu? Çaresizlik içinde, son umut olarak… Sonra parmakları sizin bileğinize kenetlenmiş, yüzünü görmediğiniz, sadece iniltisini duyduğunuz o canın yavaş yavaş bedeninden uçmaya başladığını, saniye saniye, sımsıcak elin bir anda ölüm soğukluğuna gelip buz gibi kesildiğini hissettiniz mi? Ruhunun o anda bedenden, hatta sizin avucunuzun içinden nasıl kayıp gittiğine tanık oldunuz mu? O enkazların başına gittiğinizde, birçok deprem kurbanının en son gördükleri insanın siz olduğunuzu bilip sarsıldınız mı? Koydunuz mu kendinizi onların yerine? Kendisi başka şehirde ekmek arayan, depremi duyunca koşup gelmiş, gelmiş de evinin yerinde enkaz dağı ile karşılaşmış babanın çığlıklarını duydunuz mu? ‘Nereye gömdünüz canlarımı?’ diye feryat figan kimi bulursa yakasına yapıştığını? Arkadaşının evinde misafir kaldığı için sağ kurtulan Ayşe’nin, evine koştuğunda enkaz altından çıkarılmış ve sıra sıra yere yatırılmış ailesinin tüm fertlerinin cansız bedenlerinin üstüne kapanıp yeniden can vermek istercesine, gök kubbeyi çınlatan, feryat-figan nasıl ağladığına, kefen bulunamadığı için kefensiz gömülenlere, adına sadece deprem kurbanı denilip isimsizler mezarlığına gömülen bedenlere tanık oldunuz mu?” dedi.

 ‘AFETSİZ YILLAR DİLİYORUM’

Başkan Kocaman, “İşte biz tüm bunları gördüğümüz ve yaşadığımız için ders ve ibret çıkarıp tüm olumsuzluklara rağmen yaşayıp ders almayan insanların içinden filiz gibi çıktık. Acılarımızı dindiren, yardım ellerini uzatan tüm dünya insanlığının yaşadıklarımızı yaşamamaları için, borçlarımızı ödeyebilmek için var olduk, bugünlere geldik. Bizlere inananlara, destek verip katkı sağlayanlara, geçmişinden ders çıkaranlara ve geleceğimiz olan yarınlarımıza afet bilincini yaymak için çabalayan ekip arkadaşlarıma, ailelerimize, eşlerimize, çocuklarımıza insanlık adına yaptıkları onurlu işler ve katkılarından dolayı teşekkür ediyor, Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM gönüllülerimiz adına herkese afetsiz nice yıllar ve yarınlar dileklerimle saygılar sunuyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.  Erdem ŞENGÜL

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Yolumuzda onurla, gururla koşturacağız’

GESOTİM, her dönemde ekipler halinde eğitimler gerçekleştiriyor.

Yolumuzda onurla, gururla koşturacağız’

15 Aralık 2016 günü Denizevler’de yapılan deprem tatbikatına GESOTİM ekibi de katılmıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Yorum yazarak Gölcük Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑