Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyetimizin 97. yılında hayata geçirilen 97 Robotik Kodlama Atölyesinin tanıtım töreni, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımı ile gerçekleştirildi.

30 Ekim 2020 Saat: 17:22
Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’
Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Törende konuşan Bakan Selçuk, “Bu bir başarı hikayesidir. Bu mesele aynı zamanda kültürel bir dönüşümdür” dedi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaeli Robotik Kodlama Atölyeleri Projesi (KODELİ) kapsamında Cumhuriyetimizin 97’inci yılında hayata geçirilen 97 Robotik Kodlama Atölyesinin tanıtım törenine katıldı. Sekapark’ta bulunan Kocaeli Bilim Merkezi’nde düzenlenen törene Bakan Selçuk’un yanı sıra Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Mehmet Akif Yılmaz, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ümit İlbayı, ilçe belediye başkanları ve STK temsilcileri katıldı.

 HER YIL 10 MİLYON LİRA KAYNAK

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında başlatılan Kocaeli Robotik Kodlama Atölyeleri Projesi (KODELİ) kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde okulların keşifleri tamamlanarak, donanım ve altyapı ihtiyaçları tespit edildi. Bütçede her yıl 10 milyon lira kaynak ayrılmasının sonucu olarak da Cumhuriyetimizin 97’inci yılında hayata geçirilen 97 Robotik Kodlama Atölyesinin kurulumu tamamlandı. Projenin hedefi ise 2023 yılına kadar Kocaeli’deki fiziki mekanı uygun olan tüm okullara Robotik Kodlama Atölyesi kurulması.

 ‘GENÇLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ’

Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Bugün gerçekten çok mutlu ve gururluyuz. Geleceğin dünyasını oluşturmak için ülkemizin dört bir yanında büyük bir mücadele veriliyor. Biz de Kocaeli’den gençlerimizi geleceğin dünyasına hazırlamak için çaba sarf ediyoruz. Yaklaşık 5 yıldır içinde bulunduğumuz Bilim Merkezi’nde kodlama atölyelerimiz var. Burası aynı zamanda gençlerimizin eğlenerek bilime merakla baktıkları çağdaş bir mekan. Pandemi döneminde bile öğrencilerimiz buraya maske, mesafe kurallarına uyarak gelmeye devam ediyor” dedi.

 ‘BURADAN AZİZ SANCARLAR ÇIKACAK’

Sözlerini sürdüren Büyükakın, “1970’lerden itibaren dijital dünya kurulmaya başlandı. Birileri buna hazırlık yaptı. Biz de istiyoruz endüstri 4.0’de gençlerimizin bir sözü olsun. Geleceğin dünyasında ayakta durabilecek nesillerimiz olsun istiyoruz. Gençlerimizin kültürel değer kodlarına da sahip çıkacaklarına inancım tam. Geleceğin Aziz Sancar’ları buralardan çıkacaktır. Gençlerimiz bilimin yanı sıra sanatla ve kültürle iç içe olan bireyler olarak ülkemizin güçlü geleceğine güç katacaklarına olan inancımız tamdır” dedi.

 ‘BÜYÜK ATILIMLAR GERÇEKLEŞTİRDİK’

Büyükakın’ın ardından konuşan Vali Seddar Yavuz, “Böylesine anlamlı bir günde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Milli Eğitim Bakanımıza kentimiz adına teşekkür ediyorum. Kocaeli sadece sanayi kenti değildir. Türkiye’nin Dünya ile yarıştığı en güçlü şehir Kocaeli’dir. Burası tarih ve kültür şehridir. Türkiye büyük atılımlar gerçekleştirecekse bu atılımların başında Kocaeli büyük rol oynayacaktır. Kodlama konusunda sadece kodlarsanız bu işin ameleliğini yaparsınız. Kodlamada mimarlık yaparsak pastadan daha büyük pay alırız. Türkiye olarak son 20 yılda eğitim, sağlık, dış politika gibi birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdik. Bu atılımları güçlendirmek devamını getirmek istiyorsak, kardeşliğimizi birlik ve beraberliğimizi koruyarak, güçlendirmeliyiz” dedi.

 ‘PROJEYİ HAYATA GEÇİRMESİ TAKDİRE ŞAYAN’

Vali Yavuz’un arından konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, “Milli Eğitim meselesi bir ülke ödevidir. Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu meseleye sahip çıkarak böylesine yüksek seviyeli bir projeyi hayata geçirmesi takdire şayandır. Şunu görebiliyoruz ki değişim anlamında büyük bir kırılma geliyor. Bu kırılma bir medeniyet kırılması manasına geliyor. Bu tek başına teknolojik bir değişim değil. Gençleri bu değişime hazırlamak bizlerin görevidir. Bu değişim çok kolay bir değişim değildir. Hayat sahnesinin her boyutunda birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

 ‘DİĞER İLLERE ANLATACAĞIMIZ ÖRNEK HİKAYELER’

Bakan Selçuk sözlerinin devamında, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Robotik Kodlama Atölyeleri bu değişimde başarıya ulaşmamız noktasında büyük bir katkı sunuyor. Hep birlikte bugünü ve geçmişi ihmal etmeden geleceği inşa etmeye çalışıyoruz. 2023’e giderken bizim hemen sağlam ve hızlı adımlar atmamız gerekiyor. Sizlerle birlikte böyle bir projede bulunmak bizim diğer illere anlatacağımız örnek hikayelere fırsat sunuyor. Hiç merak etmeyin inşallah dünyanın içinde bulunduğu dönüşümün gereği olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bu bir başarı hikayesidir. Bu mesele aynı zamanda kültürel bir dönüşümdür. Bu yüzden burada göstereceğimiz çaba ve başarı büyük bir önem taşımaktadır” dedi.

OKULLARLA CANLI YAYIN BAĞLANTISI

Yapılan protokol konuşmalarının ardından ise protokol üyeleri sahnede telekonferans yöntemi ile Darıca ve Başiskele ilçelerindeki iki okula bağlantı gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan erişimle sınıfların ışığını açarak canlı yayını başlattı. Bakan Selçuk, ardından sınıflarda bulunan öğretmen ve öğrencilerle sohbet etti.

TÜRK-AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ DRONELARDA

Törenin teknolojik yönü açılış protokol kurallarına da yansıdı. Bakan Ziya Selçuk’un elinden havalanan drone ile gösteri başlatıldı. Alanın arka tarafından gelen Türk ve Azerbaycan Bayraklı dronelar Bakan Selçuk’a açılış kurdelesini kesmesi için makas verdi. Makası alan Bakan Selçuk da “Bismillah” diyerek kurdeleyi kesti. Açılışın ardından protokol üyeleri Bilim Merkezi’ndeki İleri Seviye KODELİ Kodlama Atölyesini gezdi. Bu esnada bir robot kol, Mustafa Kemal Atatürk’ün, bir söz yazılımı robotik kodlarla sağladı.

KASR-I HÜMAYUN İLE DÜNYAYA ANLAMLI MESAJ

Öte yandan protokolün ileri seviye kodlama atölyesini ziyareti sırasında 3D yazıcının başında, muasır medeniyet hedefi ile Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını gerçekleştirdiği Kasr-ı Hümayun Sarayı’nın prototipi yapıldı. Bu hareket, Dünyanın yeni dilinin Kocaeli’den yazılacağı hedefini en anlamlı şekliyle sembolleştirdi. Bir öğrenci tarafından Bakan Ziya Selçuk’a Kasrı-ı Hümayun’un hikayesi anlatılarak, Kasr-ı Hümayun’un prototipi hediye edildi. Bilim Merkezi’ndeki Robotik Kodlama Sınıfı’na giden Bakan Selçuk, yetkililerden bilgi alarak orada bulunan çocuklarla sohbet etti.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın

Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Bakan Ziya Selçuk, yerli yapım minyatür drone uçurdu.

Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Kocaeli Bilim Merkezi’nde düzenlenen törene çok sayıda protokol üyesi katıldı.

Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Cumhuriyetimizin 97. yılında Kocaeli’de hayata geçirilen 97 Robotik Kodlama Atölyesinin açılış kurdelesi, protokol üyeleri tarafından kesildi.

Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Bakan Selçuk, Vali Yavuz ve Büyükakın, Darıca ve Başiskele’deki robotlama atölyelerine canlı bağlandı.

Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Bakan Selçuk, ‘Bu bir başarı hikayesidir’

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz

YORUMLAR Üye Girişi

Yorum yazarak Gölcük Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑