Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Lunapark
  • Bowling Salonu

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Hak mücadelesine devam edeceğiz’

Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. İmre, “Hak mücadelesine devam edeceğiz” dedi

28 Haziran 2022 Saat: 17:05
‘Hak mücadelesine devam edeceğiz’
‘Hak mücadelesine devam edeceğiz’

Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, sendikal anlamda çalışmaları ve mücadeleleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan İmre, açıklamasında “Otorite, statü, saygı, itibar ve rol kelimeleri o kadar sihirli ki aralarındaki ilişkinin durumuna göre sorunlar çözülür ya da daha karmaşık hal alır. İşte sivil devlet memurlarının sorunları bu beş kelimede saklıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu güne kadar görev yaptığımız kurumların teşkilat, iç işleyiş ve personel yönetimi ile ilgili 1926 yılında çıkarılmış 912 sayılı Ordu, Bahriye, Jandarma Zabıtan ve Memurini Hakkındaki Kanun; 1935 yılında çıkarılmış 2771 sayılı Ordu Dâhili Hizmet Kanunu; 1961 yılında çıkarılmış 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu; 1967 yılında çıkarılan 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu; 1982 yılında çıkarılmış 2692 sayılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanunu; 1983 yılında çıkarılmış 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ve yönetmeliklerine baktığımızda, aslında çalışma hayatımıza ilişkin her şeyin, otorite, statü, verilen rol-görev, itibar-saygınlık-prestij ve beklenen saygı-itaat ilişkisi üzerine kurulu olduğunu görüyoruz” dedi.
‘MADDEDE GEÇEN İBARELER, PRESTİJ KAYBININ KANITI’
Sözlerini sürdüren Başkan İmre, “Sivil memurlar, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2692 sayılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanunu ve 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ve yönetmeliklerde ‘personel’ olarak kabul edilmeyip ‘çalışan’ olarak gösteriliyorlar. Asli unsur olarak görülmeyip hiçbir sosyal hakkı bulunmayan, sadece emeği ve alın teri karşılığında belirli ücret alan kurum çalışanı olarak görülüyor. Biçilen rol ve verilen statü bu. Uygulamalara bakıldığında sivil memurlar için eğitim seviyesi ve mesleki unvan ne olursa olsun otoriteyi temsil eden, emretme yetkisine sahip üst kadro ihdas edilmemesi, görevde yükselme imkanlarındaki kısıtlılık, orduevi, kamp vb. sosyal tesislerden faydalandırılmama, lojman ve servislerden kısıtlı faydalandırılma, 657 sayılı Kanunun 232 ve 233’üncü maddesi ile 211 sayılı kanunun 115 ve 116’ncı maddesindeki hükümler, mali hakların ayrıştırılması ve askeri personele müstakil zam verilmesi uygulamaları, yukarıda ulaşılan bu sonucu net olarak ortaya koymaktadır. Zaten, kanunumuzda dahi ‘devlet memuru’ ifadesi geçerken kurumlarımızın bizler için kullandığı ‘sivil memur’ ifadesi ve 211 sayılı Kanunun 115’inci maddesinde geçen ‘Bütün sivil personel, emrinde çalıştıkları askeri amirlere karşı ast durumunda olup bu kanunun 14’üncü maddesinin asta tahmil ettiği vazifeleri aynen yapmaya mecburdurlar’ hükmü, sivil memurlara verilen statünün, biçilen rolün, ötekileştirmenin, itibarsızlaştırmanın ve prestij kaybının kanıtıdır” dedi.
‘AMACIMIZ, CAMİAYA SAYGINLIK KAZANDIRMAK’
Başkan İmre, açıklamasının devamında “İşte SAVDES-SEN olarak kuruluş amacımız da, mücadelemizin temeli de buradan hareketle, sivil devlet memurlarına verilen statü ve rolü değiştirmek ve camiaya saygınlık kazandırmak üzerine kuruludur. Bunun, biz sivil toplum örgütlerine düşen en temel görev olduğunu düşünüyoruz. SAVDES-SEN olarak duruşumuzla, söylemlerimizle, eylemlerimizle, bilgi ve birikimimizle, donanımımızla, kadrolarımızla hep bu saygınlığı sağlamaya çalıştık. Kurumlarla çatışma, nizamiyelere siyah çelenk koyma ve basın açıklamaları yapma gibi prestij kaybına yol açacak eylemlerden kaçındık. Ancak söylenmesi ve konuşulması gerekenleri ifade etmekte de geri adım atmadık. Bir bakıma psikolojik mücadele yürüttük. Biliyoruz ki otoriteye karşı statümüzü korumadan saygınlık-prestij kazanmamız mümkün değil. Statüye saygınlık ve prestij kazandırmadan mali ve sosyal haklarımızı istenilen seviyeye getirmek de mümkün gözükmüyor” dedi.
‘HERHANGİ BİR KAYGIMIZ YOK’
Sözlerine son veren Başkan İmre, “Maalesef şu an yaşanan bu yıpratma ve yok etme girişimlerine, bazı memur arkadaşlarımız yılların verdiği ezginlik ve yılgınlık ile bilinçsizce, bazıları ise bilinçli ve kuyruk acısına bağlı öç alma duygusu ve kaybettiği seçim ve iktidar hırsı ile çanak tutuyor ve sancağını taşıyor. Olabildiğince yükleniyor ve sınırsızca suçluyor. Halen otorite adına caydırıcılık rolü üstlendiğini ve kullanıldığını fark etmiyor. Sendikal mücadele adına tecrübe edilmiş o kadar çok şey var ki artık yeni hayallere gerek yoktur. Yeni bir hevesle hayallere kapılanlar, gerçeği görüp ayakları yere basar ve tez zamanda hayallerinden vazgeçerlerse kapımız onlara da açıktır. SAVDES-SEN yöneticileri olarak geleceğe yönelik herhangi bir kaygı taşımıyoruz. Bizler son kişi kalıncaya kadar camiamıza saygınlık kazandırma ve hak mücadelesine devam edeceğiz. Gün gelecek, kazanacağız” dedi. Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR Üye Girişi

Yorum yazarak Gölcük Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑