Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

Emniyete saldırı planı iddiasıyla yargılandılar

Terör örgütü PKK/KCK'nın talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü'nde keşif yaptıkları ve saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla 2'si tutuklu 3 sanığın yargılanmasına devam edildi

6 Aralık 2017 Saat: 16:47
Emniyete saldırı planı iddiasıyla yargılandılar
Emniyete saldırı planı iddiasıyla yargılandılar

Kocaeli'de, terör örgütü PKK/KCK'nın talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik eylem hazırlığı yaptıkları iddiasıyla 3 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 7. duruşmaya, "Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik, eylem amacıyla elde edilen keşif bilgisi ile fotoğrafları terör örgütü PKK/KCK'ya verdikleri" suçlamasıyla yargılanan tutuksuz sanık C.A. ile tutuklu sanıklar ağabeyi Fikret A., dayıları Lokman A. ve avukatları katıldı. Sanık avukatı Kureyş Bilgiç, dosyaya sunduğu yazılı savunmasını tekrar ettiğini belirterek, 1 yıldır tutuklu bulunan müvekkilinin eylemlerinde suç unsurunun bulunmadığını ileri sürerek, beraatini talep etti.

‘6 ÇOCUĞU, YAŞLI ANNE BABASI VE MAĞDURİYETİ DİKKATE ALINSIN’

Sanığın diğer avukatı Nuri Tan ise önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, "Dava konusu olaya ilişkin emsal teşkil edebilecek Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi'nin örnek bir kararını savunmamıza ekledik. Müvekkilimin beraatini talep ediyoruz. Mahkeme aksi kanaatte ise müvekkilimin tutuklu kaldığı süre, bakmakta yükümlü olduğu 6 çocuğu, yaşlı anne babası ve mağduriyeti dikkate alınarak, hükümle birlikte tahliyesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

‘KEŞİF YAPTIĞINA İLİŞKİN İDDİAYI KABUL ETMİYORUZ’

Fikret A. ve C.A'nın avukatı Ferhat Satan ise önceki duruşmalarda yaptığı detaylı savunmalarını tekrar ettiğini dile getirerek, "Müvekkilim C.A'nın dava konusu olaydaki konumu TCK'nın 220. maddesi kapsamında dahi değerlendirilemeyecek niteliktedir. Bundan dolayı müvekkilim suç vasfı ve delil durumuna göre tahliye edilmiştir. Müvekkilim Fikret A. yönünden de savunmalarımızı tekrar ediyoruz. Müvekkilime atfedilen olay yerinde keşif yaptığına ilişkin iddiayı kabul etmiyoruz. Bu aşamada Müvekkilim Fikret A.'nın tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

KÜRTÇE TERCÜMANIN ÖNÜMÜZDEKİ DURUŞMADA HAZIR BULUNDURULMASINA KARAR VERİLDİ

Tutuklu sanıklar Lokman A. ve Fikret A., esasa ilişkin savunmalarını Kürtçe yapmak istediklerini belirterek, mahkemeden tercüman görevlendirilmesini talep etti. Cumhuriyet savcısı mütalaasında, atılı suçun vasıf ve mahiyeti ile mevcut delil durumunun göz önüne alınarak, Fikret A. ve Lokman A.'nın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi. Mahkeme, ayrıca tutuklu sanıklar Lokman A. ve Fikret A.'nın talebi doğrultusunda, resmi bilirkişi listesinden seçilecek Kürtçe tercümanın önümüzdeki duruşmada hazır bulundurulmasına karar verdi.

7 YIL 6 AYDAN 15’ER YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR

Mahkeme Heyeti Üyesi Cengiz Sarı ise suçun vasıf değiştirmesi ihtimali ve sanığın kaçma şüphesinin bulunduğuna dair somut olguların mevcut olmaması nedeniyle sanık Fikret A.'nın bu aşamada uygun bir adli kontrol tedbiri ile tahliyesine karar verilmesi gerektiği kanaatiyle sanığın tutukluluk halinin devamı yönünde oy çokluğuyla verilen karara muhalefet şerhi koydu. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑