Gölcük’te dumansız hava sahası denetimi
TEMAD 35 yaşında
Abiş’ten İYİ Parti’ye nezaket ziyareti
Çocukların eserleri büyük ilgi gördü

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Yeni ders yönetmeliği adayları daha iyi geliştirecek

Milli Eğitim Bakanlığı Sürücü kurslarına yönelik yönetmelikte yeni düzenlemelere giderek sürücü kurslarında verilen ders saatlerinde ve direksiyon sınavlarında önemli değişiklik yaptı.

1 Ağustos 2013 Saat: 19:39
Yeni ders yönetmeliği adayları daha iyi geliştirecek
Yeni ders yönetmeliği adayları daha iyi geliştirecek

Yeni düzenlemeler ders saatlerini, direksiyon eğitimlerindeki değişiklilere kadar geniş bir konuyu kapsıyor

 

Milli Eğitim Bakanlığı Sürücü kurslarına yönelik yönetmelikte yeni düzenlemelere gidecek. Yeni düzenlemeler ders saatlerini, personel alım şartlarını, direksiyon eğitimlerindeki değişikliklere kadar geniş bir konuyu kapsıyor. İlçemizde faaliyet gösteren Denizci Sürücü Kursu Müdürü Metin Aydın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu değişiklikler ile ilgili geniş bilgi verdi. Aydın ehliyet alacak adaylar için şu bilgileri verdi: “29 Mayıs 2013 tarihinden itibariyle yeni ehliyet yasası yürürlüğe girdi. Teorik ders saati sayısı azaltılarak adaya bir dönemde verilecek ders saati sayısı 30 saate çekildi. Bu yöntemle teorik sınav kolaylaştırıldı. Direksiyon sınavı zorlaştırıldı” dedi.

 

‘DİREKSİYON SINAVI ARTIK DAHA ZOR’

Denizci Sürücü Kursu Müdürü Metin Aydın ders saatlerinin içeriği hakkında geniş bilgi verdi. Aydın, “Daha önce adaya verilen Trafik ve Çevre Bilgisi dersi 35 saat iken yeni düzenlemeyle 16 saate indi. İlkyardım dersi eskiden 12 saat iken yeni düzenlemeyle 8 saate indi. Araç Tekniği dersi 16 saatten 6 saate düşürüldü. Sertifika sınıflarına göre kursiyerlere Akan Trafikte Eğitim alacak düzeye kadar direksiyon eğitim alanında veya simülatör üzerinde direksiyon eğitimi verilecek. Yeni düzenlemeyle A-1, A-2 Sertifikaları için 10’ar saat direksiyon eğitimi verilecek. Eski sistemde B-Sınıfı Sertifikası için 20 saat eğitim verilirken bu süre 12 saate düşürüldü. C ve E sınıfı sertifikaları 45 saatten 25 eğitim saatine düşürüldü. D sınıfı sertifikalarda ise eğitimler 30 saate düşürüldü” dedi. Aydın ayrıca adayların direksiyon sınavlarının eski yasaya göre oldukça zorlaştırıldığını söyledi.

 

‘GÜZERGAHLARDA DA DEĞİŞİKLİK YAPILDI’

Direksiyon sınavlarındaki yeniliklerden bahseden Metin Aydın eskiden 15 dakika olan direksiyon sınavının yeni dönemde 30 dakika olduğunu söyledi. Aydın, “Direksiyon sınavlarında adaylardan aracın durumuna ve yol koşullarına göre azami hıza ulaşmaları istenmekte iki araç arasına geri geri park etmeleri istenmekte ve akış eğimli yoldan kalkış, dönel ve ışıklı kavşaklardan dönüş yapma önceki sınavlara ek olarak istenmektedir. Bu sınavın ilk uygulaması 28 Temmuz günü ilçemizin Şirinköy Mahallesi’ndeki Kervansaray Çevre Yolu’nda eskiden olduğu gibi gerçekleştirilmiştir.

 

‘HAK EDİLMİŞ SERTİFİKALAR MUTLAKA ALINMALI’

Denizci Sürücü Kursu Müdürü Metin Aydın adayların şu önemli detaya dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulundu: “Sertifikaya hak kazanan kursiyerler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde hak edilen sertifikaları almamaları halinde sertifikaların geçerliliği yok olur. Yani 2 yıl içerisinde kursiyerler sertifikalarını sürücü belgesine dönüştürmezlerse sertifikaları iptal edilir” diyerek uyarıda bulundu.

 

‘ADAYLARA TRAFİK PSİKOLOJİSİ DERSİ VERİLECEK’

Denizci Sürücü Kursu Müdürü Metin Aydın yaptığı açıklamada yeni yönetmeliğin eğitime katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Aydın, sürücü kurslarında adaylara verilen derslere bu doğrultuda Trafik Psikolojisi dersinin konduğunu dile getirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑