‘Sorgulamak en doğal görevimiz’
Gölcük’te geleneksel sanatlar yaşatılıyor
‘Güzelliğin ardındaki gizli kahramanlar’
‘Öğretmenler toplumu şekillendiren mimarlardır’

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

“Eğitimde sorunlar artmaya devam ediyor”

2013- 2014 eğitim öğretimin başlamasına 2 hafta kala eğitimle iligili sorunları dile getiren Eğitim-sen Gölcük Temsilcisi Mustafa Demir sendika binasında gazetemize şu açıklamalarda bulundu.

1 Eylül 2013 Saat: 19:07
“Eğitimde sorunlar artmaya devam ediyor”
“Eğitimde sorunlar artmaya devam ediyor”

Demir eğitimi zora sokan belirsizlik 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında da devam edeceğini kaydetti.

 

Eğitim-sen Gölcük Temsilcisi Mustafa Demir yaptığı açıklamada “Başbakanın dindar nesil yetiştireceğiz’ sözü üzerine Cumhuriyet tarihinin en köklü değişikliklerinden biri, eğitim çalışanlarının, akademik çevrelerin, pedagogların, sivil toplum kuruluşlarının, sendikamızın, halkın büyük bölücünün itirazlarına rağmen iki ay gibi çok kısa bir dönemde 4+4+4 diye formüle edilerek yapıldı. Bu değişikliğin yarattığı problemler gün geçtikçe ortaya çıkmakta ve maalesef geçici çözümlerle giderilmeye çalışılmaktadır. Maalesef 2013-2014 öğretim yılı yine öğrenciler, velilerin, öğretmenlerin, okulların birçok sorunu ile başlıyor. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

 

‘ÖĞRETMENLERİN DURUMU TAM BİR MUAMA’

Okula başlama yaşının öne çekilmesi ile 60-66 aylık arasında okula başlayan her 5 çocuktan 4'ünün okumayı öğrenemediğini belirten Demir “Çocuklar deneme tahtasına dönmüş durumda. Bakanlık yaptığı yanlışın farkında olduğu için bu yıl 66-67-68 aylık çocukların, velilerin isteği üzerine okula gönderilemeyeceğini belirti. Okul dönüşümlerinin yarattığı sorunlarla, öğrenciler, veliler ve öğretmenler mağdur edildi. Bu mağduriyetler geçici çözümlerle giderilmeye çalışılıyor. Norm fazlası durumuna düşen sınıf öğretmenlerine branş değişikliği hakkı verilerek uzman olmadıkları alanlara zihinsel engelliler ve teknoloji tasarım dersi kaydırılmaya'çalışıldı. Mahkemeden geri dönen bu değişiklik sonrasında şimdi bu öğretmenlerin durumunun ne olacağı tam bir muamma. Ortaokullarda seçmeli derslerle ders sayısrartırıldı. Ancak bu da zaman, derslik ve öğretmen ihtiyacı oluşturduğu için bu yıl seçmeli ders saati sayısı 8 saatten 6 saate İndirildi. Yani yine kervan yolda dizilmeye devam ediliyor. Çocuklar okulların imkanları ölçüsünde olan dersleri ya da mahalle baskısı sonucunda din derslerini seçmek zorunda kalıyor. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması ile ortaya çıkan derslik ihtiyacı çok kısa sürede giderilemeyeceği için okul kontenjanları artırıldı. Bunun sonucunda öğrenciler kalabalık sınıflarda eğitim görmek zorunda kalacaklar! Kılık kıyafet konusunda da önce okullarda serbest kıyafet uygulaması getirildi. Daha sonra gelen tepkiler üzerine yönetmelikte yapılan değişiklikle velilere sorularak yüzde 50 fazlasının isteğinin göz önünde bulundurulması istendi. Yani yüzde 49 yüzde 51 e kurban edildi” dedi.

 

‘VELİLER ARASINDA İKİLİK YARATILDI’

Demir açıklamasının devamında “Liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi ile sınav sonucu ile liselere yerleşemeyen öğrencilere ya imam hatip ya da meslek lisesi seçeneği sunuluyor. Bu çocuklann akademik eğitim alma şansları elinden alınıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren SBS sınavının kaldırılacağı belirtiliyor. Bakanlıktan yapılan, dershanelerin bazen kapatılacak, bazen de sanıyorum dershaneler eğitime bir süre daha devam edecek türü çelişkili açıklamalarla belirsizlik devam ediyor. Dedikodu seviyesinde ki bilgilerle velilerin kafası karıştırılmış durumda ortada bir netlik yok ve hala 2013-2014 Öğretim yılının sonucunda öğrencilerin liselere nasıl yerleşeceği netleşmiş değil.

Türk eğitim sistemin en büyük sorunlarından biri yıllar içinde bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşması, pozitif bilimler yerine değerler eğitimini ön plana çıkarmasıdır. Bunun sonucu merkezi sınavlarda ortaya çıkıyor. Matematik ve Fen Bilimleri sınav sonuçları bunun çok açık göstergesi. Hal böyle İken pozitif bilimlerde eğitime daha fazla önem verilmesi gerekirken. AK Parti hükümeti de eğitime ideolojik yaklaşarak kendi dünya görüşüne uygun nesiller yetiştirme projesi ile zaten yeterince bilimsel olmayan eğitim sistemini iyice gericileştirmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

‘OKULUMUZ İMAM HATİP OKULUNA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR’

“Türkiye genelinde İhtiyaç olmamasına rağmen türlü çeşitli reklam kampanyaları ve imtiyazlar ile velilerin çocuklarını imam hatip okullarına göndermesi teşvik ediliyor” diyen Demir “Yapılan okul dönüşümleri ile okulunuzun bir sabah Imam Hatip okuluna dönüştürülmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. örneğin izmit’te Nuh Çimento ilkokulu bünyesinde Imam Hatip Ortaokulu’nun açılması gibi. Zamanla bu okulun Imam Hatip Ortaokulu’na nasıl dönüştüğünü göreceğiz. Okulların bir eğitim öğretim yılı sonunda çeşitli ihtiyaçları oluşuyor. Okulların boyanması, yıpranmış sıraların, pencerelerin, kapıların onarılması vb. Bu sorunların giderilmesi adeta okul idarecilerinin iş bitirme becerilerine terk edilmiş durumda. Müdürlerin kapı kapı dolaşarak, sponsor bularak bu sorunları gidermesi İsteniyor. Okulların açılmasına 2 hafta kala ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce okullara gönderilen yazıda boya ihtiyaçlan olup olmadığı soruluyor. Halbuki bu planlama Mayıs ayında yapılmalıydı” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑