Başkan, projeleri yerinde denetledi
‘Sorgulamak en doğal görevimiz’
Gölcük’te geleneksel sanatlar yaşatılıyor
‘Güzelliğin ardındaki gizli kahramanlar’

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Tokay eğitim sorunlarına değindi

Gölcük Postası Gazetesi Genel Yayın Müdürü Neslihan Başak önceki gün Türk Eğitim-Sen Gölcük Temsilcisi Yaşar Tokay ve sendika yönetimini ziyaret etti.

10 Eylül 2013 Saat: 21:16
Tokay eğitim sorunlarına değindi
Tokay eğitim sorunlarına değindi

Ziyarette eğitimde yaşanan sıkıntılara değinen Tokay, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birçok kuruma hediyeler dağıtıyor. Dağıtılan bu hediyelerin yerine okullara hizmetli alınması daha doğru olur. Geçen yıl öğrenci kitapları ihale yoluyla dağıtıldı.  Firma kitap dağıtım bedeli olarak Milli Eğitim’den tam 25 Bin Lira aldı” dedi

 

Gölcük Postası Gazetesi Genel Yayın Müdürü Neslihan Başak önceki gün Türk Eğitim-Sen Gölcük Temsilcisi Yaşar Tokay ve sendika yönetimini ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Türk Eğitim-Sen Gölcük Şube Temsilcisi Yaşar Tokay eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sözü geçen bir sendika olduklarını ifade eden Yaşar Tokay “Sendikalar arasında en çok üyesi olan Türk Eğitim-Sen’dir.

En büyük amacımız eğitimle ilgili katkının sağlaması ve eğitimde yaşanan sorunları belirleyerek çözmektir. Bugün eğitimde çok sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların başında öncelikle 5 yaşındaki çocuğun okula başlaması geliyor. Daha anne kucağında olan 5 yaşındaki çocuk nasıl eğitime alınır? Bu projenin geri çekilmesinden sonra birde kıyafet serbestliği getirme çalışmalarına başlandı. Bunu kamuoyuna sundular. Şu anda bize talepler arasında veliler, yüzde 70 okul forması olmasını istiyor. Bizlerde velilerimizle aynı fikirdeyiz. Okullarda serbest kıyafet uygulaması doğru değil. Okul üniforması öğrencinin kimliğidir. Öğretmeninde bir duruşu olduğu için, öğretmene de yakışır bir kıyafet olması gerekir. Çok sayıda Milli Eğitim Bakanı değişti. Hergelen bir bakan kendi istediği değişikliler yapmak istiyor” dedi.

 

‘KİTAP DAĞITIMI FİRMA TARAFINDAN PARAYLA YAPILIYOR’

Okullarda toplanan bağışlara da değinen Başkan Tokay, “Okullarda kayıt paraları alınması yasak olmasına rağmen,  bağış adı altında velilerden para alınıyor. Devlet, okullara herhangi bir ödenek yapmıyor. Çocukların kışın üşümemesi, okulların temiz olması ve benzeri giderler için velilerin desteğine başvuruluyor. Maddi durumu iyi olmayan velilerimiz, bağışa yapmak istiyor. Ama imkansızlık el vermiyor. Maddi durumu iyi olan velilerimiz kendi istekleri ile gerekli destekleri veriyor. Bizler gerçekten buna karşıyız. Ama çocukların iyi eğitimi için bu desteğe de ihtiyacımız var. Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öğretmenlere, kamu kurum kuruluşlara ve aynı zamanda öğrencilere ajanda, bisiklet ve benzeri hediyeler dağıtıyor. Dağıtılan bu hediyelerin yerine okullara hizmetli alınması daha doğru olur. Hizmetlilerin ücretleri, bu giderlerden karşılanabilir. Geçen yıl okullara kitap dağıttılar. Her yıl yapılan bu dağıtımlar kapsamında okullara gelen kitapları, okul görevlilerinden alarak öğrencilerimize dağıtıyorduk. Fakat geçen yıl kitap dağıtımını ihale yoluyla verdiler. Firma kitap dağıtım bedeli olarak Milli Eğitim’den tam 25 Bin Lira aldı. Bugün bu para okul bütçesinde olsaydı, okulun yaklaşık 2 yıl ihtiyaçları karşılanacaktı. Birçok yerlere boşuna masraf yapılırken, lüzumlu olan yerlerde masrafları kısıyorlar. Hal böyle olurken eğitimde sıkıntılar nasıl çözülecek?” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑