Gölcük’te dumansız hava sahası denetimi
TEMAD 35 yaşında
Abiş’ten İYİ Parti’ye nezaket ziyareti
Çocukların eserleri büyük ilgi gördü

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

‘Ayakları yere basmayan bir sistem’

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın dershanelerin kapatılacağını açıklamasının ardından ilçemizde bulunan Dershane Müdürleri, harekete geçti.

24 Ekim 2013 Saat: 23:16
‘Ayakları yere basmayan bir sistem’
‘Ayakları yere basmayan bir sistem’

Dershane Müdürleri, Ayakları yere basmayan bir sistem yaratmaya çalışıyorlar. Dershaneler özel okul olursa rağbet görmez” dedi

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın dershanelerin kapatılacağını açıklamasının ardından sürecin nasıl işleyeceği de netlik kazanmaya başladı. Bu kapsamda yurt genelindeki dershanelerin 2014 yılı sonuna kadar özel okula dönüşümlerini tamamlamaları gerekiyor. Resmi rakamlara göre ülke genelinde 3 bin 826 dershane bulunuyor. Bunlardan yüzde 70’inin özel okula dönüşmesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Sınav Dershanesi Kurucu Müdürü Nazif Tokgöz, “Dershanelerin okul olması spor salonu, bahçesi vb. faktörler gerekmekte. Bunların hepsinin tam olduğu Özel Okullarda bile kontenjan dolmuyor. Yatırımlarının karşılığını alamıyorlar. Okullarda eğitim eksiklikleri var. Bunu ailelerde söylüyor. Biz bu çocukların eksikliklerini tamamlıyoruz. 4 Bini yasal 2 Bini kaçak, 6 Bin dershane var. Dershanelerde çalışan öğretmenler, devletin atayamadığı öğretmenler. Sınavlar olduğu sürece, dershaneler de var olacaktır” dedi.

 

SADECE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ OLUR’

Özel Işık FEM Dershanesi-Müdür Yardımcısı Bahadır Akyüz ise, “Devletin gündem değişikliği yapması açısından bunu söylediğini düşünüyorum. Kapatılması söz konusu değil. Kapatılacağını düşünmüyorum. Örneğin; kapatılması bizler için daha iyi olur. Çünkü öğretmenlerimizi Kaymakamlık atıyor. Bu prosedür ortadan kalkar. Öğretmene vereceğimiz maaşın üçte birini verir öğrenci çalıştırırız. Kendi tanıdıklarımızı işe alırız. Kocaeli’de zaten eğitim seviyesi oldukça düşük. Ama Milli Eğitim’de alt yapı tam olursa zaten bize gerek kalmaz. Şu an için sadece isim değişikliği olur” dedi.

 

‘DERSHANE İLE OKULU KARŞI KARŞIYA GETİRİYORLAR’

Zirve Dershanesi Müdürü Zeki Karal ise yaptığı açıklamada, “Devletin eğitimdeki boşluk ihtiyacını karşılaması gerekir. Velilerin talibi olduğu sürece, hizmet vereceğiz. Çocuklarınızı dershanelere niye gönderiyorsunuz diye devlet velilere sormalı. Devlet dershaneleri kapatırsa kendi zarar görür. Kayıt dışı bir ekonomi ortaya çıkarır. Denetim azalır. Ticari bakımdan bizim işimiz kolaylaşır. Okulda verilen taban yetersiz. Bizler boşluk kapatıyoruz. Devletin aslında bu bakımdan bizi teşvik bile etmesi gerekir. Açıklarını kapatıyoruz. Dershaneleri kapatırlarsa dar gelirli veya orta gelirli vatandaşın çocuğu üniversite kazanamaz. Özel okula giden öğrencilerimiz bile var. Bu demektir ki oradaki eğitim bu çocuklara yetmiyor. Ders açıklarını kapatıp daha da iyi olmak istiyorlar. Eğer Özel okula dönüştürülürsek, okul olma standartlarını değiştirebilirler. Şu anki özel okullarda zaten %40’ı boş çalışıyor. Şu anda böyle bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Dershane ile okulu karşı karşıya getiriyorlar” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑