Güney Kore’den gazi torunlarına burs desteği
‘İşbirliği yapıyoruz amabirlikte geliştirmiyoruz’
‘Hayatı kolaylaştıran projelere devam ediyoruz’
İYC Gölcük’ten Karabulut’a ziyaret

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

‘Lazca ilçemizde de öğretilebilir’

Rize’nin Fındıklı ilçesinde 82 öğrencinin başvurmasıyla haftada 4 saat seçmeli ders olarak öğretilen Lazca dilinin, İlçemizdeki gürcü ve Lazlar tarafından da ilgi uyandırması bekleniyor.

24 Ekim 2013 Saat: 23:18
‘Lazca ilçemizde de öğretilebilir’
‘Lazca ilçemizde de öğretilebilir’

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir, öğrencilerden talep gelmesi halinde, Lazca eğitiminin ilçemizde de öğretilebileceğini söyledi

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaokulların haftalık ders çizelgesinde seçmeli dersler arasına aldığı Lazca, Rize ve Artvin’de öğretilmeye başlandı. Rize’de 82 öğrencinin ders almasıyla yürürlüğe geçen bu öğretim, şimdiden yankı uyandırıyor. Başkanlığınca alınan kararla, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yaşayan diller ve lehçeler dersinin kapsamına, Lazcanın da alındığını, bu dersin yeni eğitim-öğretim yılında 5. sınıftan başlamak üzere ortaokullarda okutulmaya başlandığı söylendi. Ders için Rize’nin Fındıklı ilçesinde toplamda 82 öğrencinin başvurmasıyla haftada 4 saat Seçmeli dersler kapsamında öğretilmeye başlanan Lazca dilinin, İlçemizdeki gürcü ve Lazlar tarafından da ilgi uyandırması bekleniyor.

 

‘TALEP OLURSA İLÇEMİZDE DE ÖĞRETİLEBİLİR’

Öğrenciler bu ders sayesinde yazma becerisini geliştirirken, bir yandan da Lazcayı anlaşılır ve akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenecek. Böyle bir eğitimin ilçemizde de yer alabilme olasılığıyla ilgili açıklama yapan Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir, “Böyle bir Lazca eğitiminin ilçemizde de olması Gölcük’teki Laz ve Gürcü vatandaşlarımız için mutluluk kaynağı olabilir. Henüz ilçemiz adına böyle bir şeyi söylemek için çok erken. Bu konuda ilçemizde de böyle bir talep olursa grup kurulur, mevzuat neyse kurallar çerçevesinde bir işlem yapılabilir. Yasaların en iyi şekilde uygulanması ve herkesin eşit şekilde yararlanması gerekir. İsteyen dersi alır, istemeyen almaz. Mevzuatın izin verdiği her alanda hizmete hazırız. İlçemiz adına faydalı olabilecek her türlü eğitime açığız” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑