Gölcük’te dumansız hava sahası denetimi
TEMAD 35 yaşında
Abiş’ten İYİ Parti’ye nezaket ziyareti
Çocukların eserleri büyük ilgi gördü

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Çocuk ve oyuncak semineri ilgi gördü

“Anne Çocuk El Ele, Eğitimli Geleceğe” projesi kapsamında dün seminer verildi. Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen seminerde Doç. Dr Elif Çelebi Öncü, anne ve anne adaylarına bilgilendirmelerde bulundu

25 Ekim 2013 Saat: 18:55
Çocuk ve oyuncak semineri ilgi gördü
Çocuk ve oyuncak semineri ilgi gördü

Gölcük Belediyesi tarafından “Anne Çocuk El Ele, Eğitimli Geleceğe” projesi kapsamında dün seminer verildi. Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen seminerde, anneler ve anne adaylarına bilgi verdi. Gölcük Belediyesi, Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile yürütülen “Anne Çocuk El Ele, Eğitimli Geleceğe” proje ile ilçemizde yaşayan anneler, çocukları ile ilgili bakım ve eğitim konularında eğitim alacak. Eğitimli bir geleceğin tohumlarının atılması planlanan projede birinci dönem eğitiminde verilen seminerde Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr Elif Çelebi Öncü, anne ve anne adaylarına bilgilendirmelerde bulundu.

 

‘OYUN, ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇOK ÖNEMLİDİR’

“Çocuk ve Oyun” konusunun işlendiği seminerde, bilgilendirme yapıldı. Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Elif Çelebi Öncü, “Oyun çocukların gelişiminde ve eğitiminde en önemli araçtır. Çocukların hayatında vazgeçilmez olan oyun aracılığıyla çocuk yaşamı tanımanın, kendini geliştirmenin ve hatta kendi sorunlarına çözüm bulmanın hazzını yaşayabilir. Çocuklarımızın oynadığı oyunlar konusunda oldukça dikkatli olmalı ve onların oyunlarına elimizden geldiğince özen göstermeliyiz. Bu konuda ne kadar bilinçlenirsek, çocuklarımızın geleceğini çizmesinde ve çocukluktan yetişkinliğe geçiş döneminde yaşayacağı sorunları ortadan kaldırmış oluruz” dedi.

 

ÇOCUKLAR OYUN ESNASINDA BEDENLERİNİ TANIYOR

Katılımın az olduğu seminerde öğretim görevlisi Elif Çelebi Öncü, çocukların gerçek hayatta yapmak istediği ama yapamadığı birçok şeyi oyun adı altında gerçekleştirmeye çalıştığını ve bu konuda ebeveynlerin çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Çocuklar ne kadar doğru oyuna yönlendirilirse, gelişimlerinde de ona o kadar katkı sağlanmış olacağını söyleyen Elif Çelebi Öncü; çocukların basit şeylerle oyun oynamaya başlayıp bedenlerini tanımaya başladığını dile getirdi. Oyunun çocuğa toplumsal beceriler kazandırdığı, duygusal doyum sağladığı, onu özgürleştirdiği ve öğrenmeye hazır hale getirdiğini vurgulayan Öncü, çocukların hangi yaşta ne oynamaları gerektiğini de açıkladı.

 

‘HANGİ YAŞTA NE OYNANMALI?’

1 yaş civarındaki çocuklar daha çok dokunmaya, yakalamaya ve atmaya yönelik oyunlar oynarlar. 2-3 yaş civarında; taklit oyunları görülmeye başlar. Ancak oyunları tek başına oynamayı tercih ederler, paylaşmaktan kaçınırlar. 4-5 yaş civarında da; artık sosyalleşmenin getirdiği ilerlemeyle işbirliği ve paylaşmaya dayalı grup oyunları görülmeye başlar.

 

OYUNLARDAKİ OYUNCAK SEÇİMİ

Oyuncaklar çocukların gelişim düzeylerine, yaşlarına, beceri ve ilgilerine uygun olmalıdır. Sağlam, boyası çıkmayan, keskin kenarları olmayan, esnek yapıda malzemelerden seçilmelidir. Özellikle ilk 18 ay içerisinde duyulara hitap eden, renkli ve ses çıkaran, kırılmayan, yumuşak malzemeden, küçük parçalar barındırmayan, tercihen yıkanabilen oyuncaklar önerilebilir. 18 aydan itibaren de çocuğun yaratıcılığını ve keşfetme duygusunu destekleyen yap-boz, lego, küp ya da bloklar gibi inşa oyuncakları kullanılabilir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑