‘Hakem heyetlerine başvuru ücretsiz’
Kocaman, ‘Esnafımız olumsuz etkileniyor’
Fotoğraf ödülleri sahiplerini buldu
Makedon Bakan’dan yatırım çağrısı

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Tokgöz: Altın yumurtlayan tavuğuz

Son günlerde ülke gündemini fazlasıyla etkileyen konulardan biri de dershanelerin özel okula dönüştürülmesi.

19 Kasım 2013 Saat: 17:16
Tokgöz: Altın yumurtlayan tavuğuz
Tokgöz: Altın yumurtlayan tavuğuz

Gölcük Postası Gazetesi olarak ilçemizde bulunan Dershane Müdürleri ile her gün röportaj gerçekleştireceğiz. İlk röportajımıza Gölcük Sınav Dergisi Dershaneleri Kurucu Müdürü Nazif Tokgöz ile başladık. Kendisine samimi sohbetinden dolayı teşekkür ederiz.

 

DERSHANELERİN KAPATILMASI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Nazif Tokgöz , “Bizce bu konu eğitim ve öğretim ile alakalı değil. Bunun içinde siyasi boyutlar olduğu görülüyor. Ben Türkiye’nin gerçek sorunlarının siyasi olaylara harcanmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ciddi manada eğitim öğretim yapıyoruz ve bu bizim geleceğimiz. Kesinlikle okullardan daha ciddiyiz. Eğitim öğretim adına ne yapılması gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Bununda takdiri velilerimiz ve öğrencilerimize bağlı. Velilerimizde bizi takdir ediyor ki dershanemizde boş kontenjan yok. Bu başarının ve insanların dershanelere ihtiyacının olduğunun bir göstergesidir. Böyle bir ihtiyaç varsa bu kurumları kapatmanın anlamı nedir?. Gizli saklı insanlar bu işleri yapacaksa bırakın yasal yapsın. Vergisini ödesin, insanları çalıştırırken kurallarına uysun.

 

OKULLA DERSHANELER KARŞI KARŞIYA MI GETİRİLİYOR?

Sistem bugün aslında onu getiriyor. Devlete atanmış öğretmenlerin birçoğu “Artık nasıl olsa devletin kadrosundayız. Çok çalışsak ta aynı parayı alıyoruz, hiç çalışmasak ta aynı parayı alıyoruz. Ne kadar olursa gibi bakan arkadaşlarımız var. Bu ruhla çalışıp insanları geleceğe hazırlıyorum diyen insanlarla bizim eğitim öğretime vereceğimiz katkı aynı değil. Ve bugün dershane giden öğrencilere sorsanız %80’i aşan bir bölümü bilgileri dershanelerden alıyoruz diyeceklerdir. Bugün öğrenciler sınavlarda bizim gösterdiğimiz konuların sorularını cevaplandırıyor ve boş bıraktıkları soruları neden cevaplamadığını sorduğunuzda okulda bu konuları görüp anlayamadıklarını söylüyorlar. İşin gerçeği de burada yatıyor.

 

UYGULAMA ÜLKEMİZİN EĞİTİM SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜRMÜ?

Zaten eğitimde ciddi manada bir düşüş var. Dershanelerin kapatılması tartışmasız eğitimi daha da düşürür. Eğitim kalitesini dibe vurdurur diyebilirim. Üniversite sınavlarında geçen yıl %27 oranında sıfır çeken öğrenci vardı. Bu daha da artar ve bu sayı %50’leri de aşar. Gelen öğrencilerden gözlemlediğimiz bu. Ama ben bu konuda geri atım atılacağına inanıyorum. Türkiye’nin eğitimine bu kadar katkı yapan kurumları niye kapatılsın

 

EKONOMİK ANLAMDA DEVLETİ ETKİLER Mİ?

Bizler devlet açısından altın yumurtlayan tavuk sayılırız. Devletin kasasına çok büyük katkılarımız var. SSK belki de işlemeyecek. Çünkü doğru dürüst kimse para vermiyor. Günü gününe taksitlerimizi ödüyoruz. Bu kadar katkısı olan bir kurum ne diye kapatılsın ki?. Bize iş yapan matbaacılarımız, öğretmenlerimiz, sekreterimiz, hizmetlimiz gibi çalışanlarımız var. Dolaylı olarak piyasayı etkilediğimiz düşünülecek olursa binlerce insan bu işsizlik kervanına katılacak ve ekonomi de durgunluk olacak. 4000 resmi 2000’ i kaçak dershaneden bahsediliyor. 6000 dershaneyi böyle düşünürseniz piyasaya çok büyük etkileri olur.

 

BİNA DURUMUNUZ ÖZEL OKUL OLMAYA YETERLİMİ?

Bugün Özel okulları görüyorsunuz. Birden çok spor salonları, geniş bir bahçesi var ve bizim özel okula dönüşmemiz mümkün değil. Yaptığımız iş itibariyle şehir merkezlerinde olmalıyız. Özel okul olma şansımız yok. Olsa bile öğrencileri dört duvar arasında tutamazsınız. Ve bizim bahçe, spor salonları, yüzme havuzları yapmamız mümkün değil. Zaten özel okullarda böyle imkanlara sahipken bile kontenjanlarını dolduramıyorlar.

 

CEMAAT VE HÜKÜMET ÇATIŞMASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Televizyonlarda bugün gördüğümüz kadarıyla cemaatle hükümet arasında kılıçlar çekilmiş ve bir mücadele halini almış bir sorun var diye görülüyor. Biz buralarda Milli Eğitimin müfredatı altında eğitim öğretim yapıyoruz, kendileri arasında böyle bir mücadele varsa başka türlü haledilsin. Bize yansımasın. Biz öğretmeniz çünkü biz öğrenci yetiştiriyoruz. Topluma çok ciddi katkılarımız var. Niye bu sıkıntıları biz yaşayalım?. Biz yasal anlamda kurulmuşuz. Ve aldığımız yetkiyle gittik milyarlık masraflar yaptık. Devlette bir zaman sonra diyor ki kapatın! Bunun neresinde hür teşebbüs? Bu yatırımlarım ne olacak? Bırakın bizleri insanlar teşebbüse girecekleri zaman bu hükümete nasıl güvenecekler? Yatırımcıyı teşvik ediyordunuz şimdi engellemeye çalışıyorsunuz. Bu sistem bayağı bir mantıksız geliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑