Başkan, projeleri yerinde denetledi
‘Sorgulamak en doğal görevimiz’
Gölcük’te geleneksel sanatlar yaşatılıyor
‘Güzelliğin ardındaki gizli kahramanlar’

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

‘Yeni bir işsiz ordusu çıkacak’

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi ile alakalı olarak bugünkü röportajımızı Özel Gölcük Anıt Dershanesi Kurucu-Müdür olan Gül Göleç ile gerçekleştirdik.

20 Kasım 2013 Saat: 22:55
‘Yeni bir işsiz ordusu çıkacak’
‘Yeni bir işsiz ordusu çıkacak’

Kendisine samimi sohbetinden dolayı teşekkür ederiz

 

DERSHANELER, ÖZEL OKULA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ Mİ?

Dershanelerin Özel Okula Dönüştürülmesi birilerinin dayatması ile değil, özel okula dönüşmeyi isteyen ekonomik gücü olan, bu işi yapacağım diyenler dönüşmek isterse dönüşebilir burada bir problem yok. Dershaneyi kapatıyorum sen özel okul olacaksın dayatmayla olacağına inanmıyorum. Sürekli olarak Ankara ile yazılı ve sözlü basından takip ediyoruz. Biz bu işin arkasında nihayetinde bizleri ilgilendiriyor. Çünkü biz eğitime ciddi katkılar sağlayan kurumlarız. Zaten bu düzenlemeye giden dershaneciler vardı ve hala da var. Bu arkadaşlar işin bu boyutunu düşünüyorlar. Çünkü biz eğitim sektörüyüz. Eğitim sektörleri eğitimle ilgili yatırım yapar. Etüt merkezi, özel okul, kurs merkezi gibi. Bu ben senin kurumunu kapatacağım. Seni özel okul yapacağım ve Türkiye’deki dershanelerin şuanda %10’u Özel okul olacak kapasitededir.

 

DEVLETTEKİ ÖĞRETMENLER HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Ben de devletten emekli bir öğretmenim. Ama ben dershane öğretmeniyim diye devletteki öğretmenleri asla zan altında bırakamam. Çünkü öğretmenlerimiz eli öpülesi insanlar. Her öğretmen öğrencisini yetiştirmek için çaba sarf ediyor. Öğretmen kendini geliştiremiyorsa bu da bence devletimizin suçu. Devlet öğretmenleri yetiştiren kurumları en iyi kurumlar yapmalı. Hiç kimse en iyisini yapmak için ve de mesleği ile ilgili konuları öğrenmekten kaçınmaz. Her öğretmen de en iyi öğretmen olmak ister. Öğretmenlerimize gerek ekonomik gerekse kültürel destek sağlanmalıdır. Ben devletteki öğretmenler eksiktir dershane bu işi iyi yapıyordur demem ve diyenlere de karşı çıkarım. Çünkü eğitimin altyapısını herkes okullarda almaktadır. Ama seviye farkı olan öğrenciler vardır. Kimisi bir tekrardan anlar kimisi ise üç tekrar sonucu konuyu anlar. Biz dershaneler sadece öğrencileri seviyelerine göre ayırıp tekrar dersleri veren kurumlarız. Çünkü okullardaki öğretmenlerimizin tekrar için vakti olmuyor, soru çözdürmek için ayrı bir dersi olması gerekiyor. Bizler sadece soru çözümlerinde ve tekrar anlatılması istenen konuları işliyoruz.

 

EĞİTİM SEVİYESİNDE BİR DÜŞÜŞE YOL AÇAR MI?

Öğrenciler bahsettiğim konu tekrarı ve soru çözme desteğini alamazsa tabi ki eğitimi düşürür. Ama okullarda ayrıca açılacak kursların bu konuda bir faydası olacağını düşünmüyorum. Bireysel destek aldırabilen, özel ders aldıran ailelerin çocukları muhakkak daha farklı olacak. Bu durumda bu ülkede yıllardır var olan bir konudur. Ama ortalama seviye muhakkak düşecek. Eğitim camiası olarak ortak amacımız gençleri iyi yetiştirmek. Aydın ve iyi gençler yetiştirmek istiyorsak bunun için e lele vererek karşılıklı fikirler konuşsak daha güzel olacağına inanıyorum.

 

OKULLARLA DERSHANELER KARŞI KARŞIYA MI GETİRİLİYOR?

Şu anda şöyle bir durum yaratıldı okullar penceresinden bakıldığında dershaneler bu işi iyi yapıyoruz diyorlar, dershaneler tarafından bakıldığında okul hiçbir şey yapmıyor herşeyi dershaneler yapıyor gibi gösterilmek isteniyor ama böyle bir durum yoktur.

 

EKONOMİ YÖNÜNDEN BU DURUMU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Kapatılmamız durumunda yeni bir işsiz ordusu çıkacak. Biz sonuçta vergilerimizle, sigortalarla bu devlete katkı sağlıyoruz. Çalışanlarımızın işsiz kalması tarafından bakarsanız. Sekreterlerimiz, temizlik hizmetlerimiz olsun bunlar belki gidip başka şirketlerde iş bulacaktır. Ancak öğretmenlerimiz zaten devlet kadrosuna atanamadıklarından dolayı dershanelerde çalışmaktalar. Milli Eğitim Bakanlığı dershanedeki öğretmenlerimizi kendi bünyemize alacağız dese bile diğer atanamayan öğretmenler ne olacak peki? Büyük bir adaletsizlik doğacak. Onlar biz daha önce müracaat ettik bizleri almadınız ama dershaneden gelenleri niye alıyorsunuz diyeceklerdir. Ve bu durumda tekrar söylüyorum büyük işsizlik orduları doğacak gibi görünüyor. Bir diğeri de bizler buralara masraflar yaptık masa, sandalye ve benzeri birçok masraf yaptık ve bunları çöpe atacak değiliz.

 

ÖZEL OKUL OLABİLMENİZ İÇİN GEREKLİ ŞARTLARI TAŞIYOR MUSUNUZ?

Şu anda özel okullarda bilindiği gibi spor kompleksleri, yüzme havuzları, geniş bahçeleri bulunmaktadır. Şu anda Gölcük’te ve Türkiye’de böyle birden herhangi bir dershanenin bu şartları dönüşemeyeceği ortada. Yaptığımız iş gereğince çarşı merkezinde çalışıyoruz. Bundan dolayı da merkezde de bu şartlarda bir yer açmak mümkün değil çünkü yeterli alan bulunmamaktadır. Özel okul açmak içinse araştırdığınız da bu genişlikteki arsaları çok büyük paralar gerekiyor. Nereden baksanız üç veya dört trilyon kadar. Bu kadar param olsa bile açmam. Çünkü devletin 5 yıl sonra özel okulları da kapatmayacağını garanti edemem.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑