Başkan, projeleri yerinde denetledi
‘Sorgulamak en doğal görevimiz’
Gölcük’te geleneksel sanatlar yaşatılıyor
‘Güzelliğin ardındaki gizli kahramanlar’

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Göz kapak estetiğinde merak edilenler

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, göz kapak estetiğinde merak edilen soruları cevaplandırdı

21 Ekim 2018 Saat: 10:40
Göz kapak estetiğinde merak edilenler
Göz kapak estetiğinde merak edilenler

Göz kapak estetiğini ameliyatını kimlerin yapabileceği konusunda “Gözlerimizi bir bütün olarak değerlendirmek gerekmektedir. Gözlerimizin sağlıklı görebilmesi için göz kapaklarının da sağlıklı olması şarttır. Bu nedenle göz kapak sorunlarının gerek hastalık gerekse estetik amaçlı olsun altındaki gözü de bütün olarak değerlendiren göz doktorlarınca tedavi edilmesi uygundur” diyen Atabay, “Göz kapakları anatomisi çok özeldir. Ve bu anatomiye hakim olmayanlarca yapılan herhangi bir müdahale geri dönüşü olmayan sorunlara, görme kayıplarına neden olabilmektedir. Göz kapak hastalıkları ile ilgilenen göz hastalıkları birimine Oküloplasti adı verilmektedir” diye konuştu. 

‘DOKULAR YAŞLA BİRLİKTE BİR MİKTAR GEVŞER’

Atabay, daha sonra şunları kaydetti; Göz kapağı ameliyatlarında gevşemiş dokular sıkılaştırılır veya fazlası çıkartılır. Ameliyat öncesi dokular ölçülerek yapılacak ameliyat belirlenir. Yeterli bir doku çıkarımı yapılmalıdır. Çünkü agresif tedaviler göz kapanma sorunlarına neden olmaktadır. Yeterli bir tedaviden sonra dokularda geri bozulma olmaz. Ancak yaşlanmayı ve yerçekimini durdurmak gibi bir etkimiz olmadığından zamanla dokular yaşla birlikte bir miktar gevşer. Ancak bu 10 yıllar sonra karşılaşılacak bir durumdur” dedi.

‘GAYET KONFORLU BİR AMELİYATTIR’

Atabay, “Ameliyatlar sonrasında gözün kapatılmasına gerek yoktur. Sadece yaranın üzerine şerit şeklinde bant yapıştırılır. Bu bant 24 saat sonra çıkartılır. Hiç bir sebeple gözü tamamen kapatmayız. Ameliyat sonrası hemen buz tedavisine başlıyoruz. Bu sayede ağrı morarma ve şişlik olmasını olabildiğince azaltıyoruz. Ameliyat sonrası bazı hastalarımız sadece tek tablet ağrı kesiciye ihtiyaç duyarlar yada hiç ağrı kesici kullanmalarını gerektirecek ağrıları olmaz. Gayet konforlu bir ameliyattır” dedi.

AMELİYATTAN NE KADAR SONRA İŞE BAŞLANABİLİR?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, Ameliyat sonrasında dikişler olacaktır ve bunlar 1 hafta sonra alınması gerekmektedir. Bu nedenle kalabalık ortamlarda çalışacak hastalarımızın 1 hafta sonra dikişler alındıktan sonra çalışmaları uygudur. Ancak home ofis tarzı çalışan hastalarımız tozlu ortamlarda olmamaları koşulu ile 3-4. günlerde işlerine dönebilirler” şeklinde konuştu. İHA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑