Başkan, projeleri yerinde denetledi
‘Sorgulamak en doğal görevimiz’
Gölcük’te geleneksel sanatlar yaşatılıyor
‘Güzelliğin ardındaki gizli kahramanlar’

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

“Sınav zor değil kitap okuyun!”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Seviye Belirleme Sınavının (SBS) yerine uygulamaya koyduğu Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı geçtiğimiz hafta yapıldı.

4 Aralık 2013 Saat: 17:41
“Sınav zor değil kitap okuyun!”
“Sınav zor değil kitap okuyun!”

Sınava katılan öğrenciler matematik ve din dersi sorularının zor olduğunu belirtti. Konu ile ilgili olarak Özel Gölcük Anıt Dershanesi Kurucu Müdürü Gül Göleç, gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

 

Geçtiğimiz hafta yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavından sonra öğrencilerin matematik ve din derslerinin zorluğu konusundaki iddiaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Özel Gölcük Anıt Dershanesi Kurucu Müdürü Gül Göleç; “ Öğrenciler din dersinde soruların zorlayıcı olduğunu söylediler. Matematikte de hatalı soruların zaman kaybı yarattığını birkaç öğrencimiz söyledi. Bazı yoruma açık sorular tabii ki öğrencileri zorlar. Ancak bizde bu konuda pek fazla sıkıntı olmadı. Burada müfredat dışına çıkılacağını sanmıyorum. Müfredat içi soru sorulur ama seçici olması açısından bazı sorular zorlaştırılır bu gayet normal. Her soru kolay olacak diye bir şey yok. Ama asıl nedenler dikkatsizlik, paragraf sorularını eksik okuma, bazı öğrencilerin zamanı iyi değerlendiremeyip soruları yetiştirememe, aceleci olunması.

 

‘ KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞIMIZ YOK’

Türk Milleti olarak en büyük eksikliğimizin kitap okuma alışkanlığımızın olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü kitap okuyan bir insanın okuduğunu anlaması, dikkatli olması, zamanı iyi kullanması ve en önemlisi okuduğu parçalarda, paragraflarda geçen konunun özünü anlaması gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin kitap okuması konusunda çalışmalarda bulunuyor. Çünkü yoruma açık olan sorularda kitap okumanın faydaları anlaşılıyor. Biz dershane öğretmenleri olarak her zaman öğrencilerimize gerekli uyarıları yapıyoruz. Sadece sözel zekâsı olan öğrencilerin değil, sayısal zekası olan öğrencilerin de sıkıntılarını gidermeleri açısından kitap okumaları soruları çözerken ufuk çizgilerini görmelerini sağlar. Ben öğrencilere bir kez daha sesleniyorum ve soru çözmede yardımı olması açısından kitap okuyun! diyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑