Gölcük’te dumansız hava sahası denetimi
TEMAD 35 yaşında
Abiş’ten İYİ Parti’ye nezaket ziyareti
Çocukların eserleri büyük ilgi gördü

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

“Önemli olan algılama”

Geçtiğimiz günlerde Gölcük merkezde açılan Zübeyde Geçer Aktif Eğitim Hizmetleri eğitimlerinin ve kursun içeriğiyle ilgili bilgiler verdi. Geçer, yazıları okumada en çok algının önemli olduğunu söyledi

31 Aralık 2013 Saat: 18:24
“Önemli olan algılama”
“Önemli olan algılama”

Zübeyde Geçer yaptığı açıklamada; “Aktif Eğitim Hizmetleri olarak uzman eğitimcilerimiz tarafından hızlı okumanın öncesinde insanlardaki dikkat eksikliği problemi gözleniyor. Bu sorunu çözme yolları arıyoruz. Daha sonrasında ise kişinin okuduğunu algılaması ve anlaması gibi noktaları ölçmek için egzersizler yapıyoruz. Son olarak da hızlı okuma eğitimini veriyoruz. Çünkü bir yazı okurken en önemli olan algılamadır. Diğer hızlı okuma kurslarındaki gibi günde 700 veya 1000 kelime okutacağız demiyoruz. Kişi, günde 300 veya 400 kelime okusun ama anlayarak eksiklikleri görerek okusun istiyoruz. Bu eğitimimizin temelini biz 13 yıllık bir çalışmaya borçluyuz. İlk olarak bu yola Türkiye’ye ilk hızlı okuma kavramını getiren Reha Oğuz Türkkan ile başladık. Onunla beraber yaptığımız çalışmalar ve ondan sonra yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bu kursu açtık ve kursumuzun egzersizleri için yapmış olduğumuz CD’yi meydana getirdik. CD’mizin içerisinde 21 güne ait olmak üzere toplamda 357 egzersizimiz bulunuyor. Egzersizlerimizden biri önce kişiye bir problemi soruyoruz. Daha sonra bu problemi bize sormasını istiyoruz. Buradaki asıl amacımız öncelikle kişinin soruyu ne kadar doğru okuduğu, ne kadar algıladığını ölçmek. Her gün farklı egzersizlerimizle kişinin algılama sorunlarını tespit ediyor ve bunların üzerinde yoğunlaşıyoruz. Burada verdiğimiz derslerin yanı sıra yüz yüze online eğitimlerimiz de var. Burada yaptığımız eğitimlerle de olumlu sonuçlar alıp kişiyi yönlendirebiliyoruz” dedi.

 

‘GÖZLE OKUMA YAPTIRIYORUZ’

Eğitimlerin içeriğinden de söz eden Geçer; “Hızlı okuma kurslarının bazılarında içten sesli okuma yapılıyor. Ancak içten seslendirmelerde algı yavaşlıyor. Biz daha çok gözle okuma yaptırıyoruz. Gözle okumada uzman eğitimcimiz kişinin gözlerindeki ve göz kapaklarındaki hareketlerden dikkat eksikliği, dalgınlık gibi sorunları algılıyor. Bu eğitimlerdeki sorunları bularak insanların sorunlarını çözüyoruz. Hızlı okuma aşamasında ise 2.,3.,4. sınıflardaki öğrencilerin bu sorunlarını aştıktan sonra uzman eğitimcimizin hoşgörüsüyle okumayı sevdiriyoruz. Ayrıca sınav öncesi stres yönetimiyle kişilerde oluşan stresin ortadan kalkması için yöntemlerimiz bulunuyor” dedi. Zübeyde Geçer konuşmasının devamında; “2,3,4 sınıflar için eğitimlerimiz 3 aylık diğer gruplar için ise 1 aylık bir süremiz var. Ancak bu eğitim bize yetmedi diyenler kursa devam edebilirler. Biz hızlı okuma denilince insanlara yarışa sokmuyoruz. İnsanların sadece anlama ve algılamasına yardımcı olarak bunun üstüne okumasının yardımını yapıyoruz. Çünkü kişiyi böyle bir yarışın içine soktuğunuz zaman hırslarından dolayı kaybetme ihtimalleri de çoğalıyor. Kurslarımız pazartesi gününden itibaren başladı. İnsanlar kurslarımızda istedikleri saatleri seçebilirler. Kursa kaydı olmayıp nasıl bir uygulama yapılıyor diye merak eden veliler veya öğrencilerimiz ilk derse katılıp isteklerine göre karar verebilirler” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑