Gölcük’te dumansız hava sahası denetimi
TEMAD 35 yaşında
Abiş’ten İYİ Parti’ye nezaket ziyareti
Çocukların eserleri büyük ilgi gördü

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Gölcük, SBS’deki yanlışlıktan nasıl etkilendi?

Seviye Belirleme Sınavında yabancı dil sınavında 718 öğrencinin sınav sonuçlarının yanlış hesaplanması ile ilgili karar dün İdare Mahkemesince açıklandı.

16 Ocak 2014 Saat: 18:07
Gölcük, SBS’deki yanlışlıktan nasıl etkilendi?
Gölcük, SBS’deki yanlışlıktan nasıl etkilendi?

Konuyla ilgili Gölcük Zirve Dershanesi Müdürü Zeki Karal’ın bilgilerine başvurduk

 

8 ay önce yapılan yaklaşık 1 Milyon 112 Bin öğrencinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavında yabancı dil sınavı sonuçlarının yanlış hesaplandığına dün İdare Mahkemesince karar verildi. SBS yabancı dil testinde 718 adayın sonuçlarının yanlış hesaplanması üzerine yapılan başvuruyu değerlendiren İdare Mahkemesi kararında, “Seviye Belirleme Sınavına katılan 1.112.604 öğrenci için dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararların oluşabileceği tartışmasızdır” denildi.

 

“GÖLCÜK’TE ETKİLENEN ÖĞRENCİ OLMADI”

Sonuçların yanlış hesaplanmasıyla ilgili Gölcük Zirve Dershanesi Müdürü Zeki Karal yapmış olduğu açıklamada; “Açıkçası yabancı dil sınav sonucundaki yanlış hesaplamalardan Gölcük’te etkilenen öğrenci olmadı. Ancak bu yarın böyle bir sıkıntı olmayacağı anlamını taşımaz. Belli okullara yerleşen 718 öğrencinin kaybının çözümü için Şubat tatilinde okullar arası geçişler yapılabilir. Kontenjan artırımı bu dönem başında olmuştu bunun gibi bir sistem uygulanarak sınıflara birer sıra daha konulabilir. Ancak bazı öğrenciler bu yanlışlıktan dolayı daha iyi okullara gideriz diye düşünüyorlar. Böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını bilmeleri gerekiyor. Bu sorun bundan sonra Danıştay’a taşınacak ve bir an önce en geç Şubat tatil aralığında karar verilmesi lazım. Eğer karar süresi uzayıp Mayıs’ı veya Haziran’ı bulursa yer olmayan okullarda büyük sıkıntılar yaratır.

 

“ASIL SORUN DİN DERSİNDEN MUAF OLAN ÖĞRENCİLERDE YAŞANDI”

Asıl büyük sorunlardan biri de 8. sınıflara yapılan yazılı sınavında din dersinden muaf olan öğrencilerde yaşandı. Muaf olan öğrenciler 100 soru cevaplarken muaf olmayanlar 120 soru çözdü. Burada fazla soru cevaplayan ve cevaplamayanlar arasında puanlar nasıl hesaplanacak? Bu, öğrencilerin kafasında büyük bir soru işareti yaratıyor. Daha önce muaf olan öğrencilere 20 soruluk ayrı bir kategoride sınavlar yapılıyordu. Bu dönem öyle bir şey olmadı. Öğrenciler şu anda ‘biz cevaplamadık kaç puan alacağız’ diyorlar. Bu durum belki bu dönem değil ama önümüzdeki dönemlerde büyük sıkıntılara yol açacaktır” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑