Güney Kore’den gazi torunlarına burs desteği
‘İşbirliği yapıyoruz amabirlikte geliştirmiyoruz’
‘Hayatı kolaylaştıran projelere devam ediyoruz’
İYC Gölcük’ten Karabulut’a ziyaret

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

“Sınavlar hiçbir şeyi ölçmüyor”

Gölcük Zirve Dershanesi Müdürü Zeki Karal, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın sınavsız üniversite sistemi için söylediği “Her yıl 500-600 bin öğrenci bölümlerinden memnun değil.

20 Ocak 2014 Saat: 18:35
“Sınavlar hiçbir şeyi ölçmüyor”
“Sınavlar hiçbir şeyi ölçmüyor”

Demek ki sınav, öğrencilerimizi gönüllerinden geçen yerlere yerleştirme konusunda başarılı değil” sözü üzerine bazı açıklamalarda bulundu

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; “ABD’deki gibi sportif, kültürel başarı da ölçü alınacak. Her yıl 500-600 bin öğrenci bölümlerinden memnun değil. Demek ki sınav öğrencilerimizi gönüllerinden geçen yerlere yerleştirme konusunda başarılı değil. Ortaöğretime geçiş yöntemine benzer bir uygulama için hazırlık yapıyoruz” demişti. Gölcük Zirve Dershanesi Müdürü Zeki Karal,sınavsız üniversiteye geçişin gündeme gelmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

 

“ÖĞRETMENLERİN ATAMALARI YAPILMADAN ÖNCE GEÇTİĞİ AŞAMALAR DA TİTİZLİKLE İNCELENMELİ”

Karal; “Üniversiteye sınavsız geçişler ve öğrencilerin yeteneğine, becerilerine göre yerleştirmeler yapılabilir. Ancak burada en önemli görev öğretmenlere düşüyor. 8. Sınıfta öğretmen, veli, öğrencilerin oturup öğrencinin becerisi hakkında yönlendirmeler yapması gerekiyor. Öğretmenlerin atamaları yapılmadan önce geçtiği aşamalar da titizlikle incelenmelidir. Öğretmenlerimizi iyi yetiştirirsek bu iş olabilir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığının daha önce yaptığı açıklamalara bakıldığında öğretmenlerine güvenmediği gibi bir gerçek var. Öğretmenlerin çoğu öğretmen okullarından çıkıyor ancak onların da çoğu isteksiz olarak bu bölümleri seçiyorlar. Eskiden öğretmenler kurulu kararı ile öğrencinin becerisi belirlenip bu şekilde yönlendiriliyordu. Bugünkü Öğretmen Liselerinde okuyan öğrencilerden çoğu öğretmen olmak istemiyor.

 

“SINAV BİR ŞEYİ ÖLÇMÜYOR”

Üniversite tercihlerini yaparken de öğretmenlerimiz yanlış yönlendiriyor. Puana göre üniversite tercihi yapılıyor. Bu sorunun çözümü için öğretmen akademileri kurulmalıdır. Burada öğretmenler becerileri izleyip doğru yönlendirmelidir. Puana göre seçimler yüzünden mutsuz insanlar yetiştiriyoruz. Sınav olduğu sürece de dershaneler, etüt merkezleri, özel dersler vesaire olacaktır” dedi. Sınavın bir şeyi ölçmediğini de söyleyen Karal; “Öğretmenlerimize değer vermeli ve güvenmeliyiz. Ancak şu anda Bakanlık da, veliler de öğretmene güvenmiyor tek güvenenler öğrenciler. Şu anda yapılan sınavlar hiçbir şeyi ölçmüyor. Sınavlarda anlatılmayanlar soruluyor. Sınavı kaldırıp yetenek belirlemede teknoloji kullanılabilir. Şu anda teknoloji ile beyin gücü ufak yaşlarda ölçülebilir. Buna göre de sistem yenilenebilir” dedi.

 

“KONTENJAN VAR ANCAK KADRO YOK”

Son olarak üniversitedeki kadroların buna yetmediğini söyleyen Karal; “Üniversitelerimizin bazılarında şu anda kontenjan var ancak kadro yok. Bu tarzda yetenek üzerine bir sistem getirilirse Doğu bölgelerinde kadrolar bunu karşılayamaz. Çünkü Ankara’da, İstanbul’da veya Batı bölgelerindeki herhangi bir üniversitede bir sürü akademisyen varken Doğu’daki Üniversitelerde bir akademisyen var. Bu akademisyenler öğrencilere ne verebilir? Bu kadroların öncelikle düzenlenip ona göre yapılması gerekiyor” dedi. Karal konuşmasının devamında; “Eğitim sınıf öğretmeninden başlamalıdır. Sınavsız ve yeteneğe göre üniversiteler güzel. Ancak sahip çıkılıp yapılması gerekiyor. Böyle bir sistemde liseler belirli ağırlıklı bölümlere göre ayrılabilir. 8. Sınıfta öğretmen, öğrenci ve veliler karar verip yönlendirmeler yapılabilir. Ancak şu andaki sistemde öğrencilerimiz şansına göre meslek grubu seçmektedir” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑