Gölcük’te dumansız hava sahası denetimi
TEMAD 35 yaşında
Abiş’ten İYİ Parti’ye nezaket ziyareti
Çocukların eserleri büyük ilgi gördü

Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

“İnsanlar şanslarını kendileri belirler”

Ford Otosan Fabrikası Eğitim ve Gelişim Müdürü Hayriye Ercan, kariyer günleri etkiliği kapsamında Gölcük Fen Lisesi öğrencileriyle söyleşide bulundu.

22 Ocak 2014 Saat: 18:13
“İnsanlar şanslarını kendileri belirler”
“İnsanlar şanslarını kendileri belirler”

Ercan hem kendi kariyerini hem de öğrencilere iyi bir kariyere sahip olmak için ne yapılması gerektiğini anlattı

 

Kariyer günleri etkinliği kapsamında Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezinde Gölcük Fen Lisesi öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen söyleşide Ford Otosan Fabrikası Eğitim ve Gelişim Müdürü Hayriye Ercan, “Gölcük’te doğdum, ilköğretimi Piri Reis İlköğretim Okulunda tamamladıktan sonra Gölcük Ortaokulunu bitirdim. Daha sonra Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesinde okudum ve lise eğitimimi tamamladıktan sonra Eskişehir İletişim Bilimleri Fakültesini kazandım ve oraya gittim. Üniversiteyi bitirdikten sonra İnsan Kaynakları üzerine yüksek lisansımı yaptım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Ford Otosan Fabrikasında işe başladım. Daha önceden Eskişehir’deki fabrikadaydım 4 yıl öncede buraya geldim” dedi.

 

“İYİ BİR HEDEF BELİRLEMEK BAŞARMANIN YARISIDIR”

Hayriye Ercan çocukların iyi bir kariyere sahip olmalarıyla ilgili onlarla sohbet etti. Ercan, “Arkadaşlar sizler gelecekteki kariyeriniz için neyi istiyorsanız işin en başındayken yani bugün tercih yapmalısınız. Öncelikli olarak kendinizle ilgili nasıl bir gelecek, nasıl bir yaşam ve nasıl bir kariyer istiyorsanız onu iyice bir düşünün, ondan sonra işe başlayın. Kendinizi yarın nerelerde, ne şekilde görmek istiyorsanız önce hayalini kurun ve ardından o hayali gerçekleştirmek için nelerin gerekli olduğunu araştırın. Kariyerinizde başarılı bir noktaya ulaşmak istiyorsanız, ilk olarak kendi yeteneklerinizi keşfedin. Çünkü kendi yeteneklerini bilerek o yeteneklerin üzerine giden bir insan her geçen gün kendisini geliştirir. Bir çocuğun arabaya merakı varsa onun gidip matematik öğretmeni olması doğru değildir. O çocuğun kendisini otomotiv sanayisinde geliştirmesi gerekir. Ya da bir çocuk tarihe meraklı ise, tarihi konularda her işi yapabiliyorsa ve her türlü uğraşa girişiyorsa ondan mühendis olması beklenemez. Yeteneğiniz neyse, hangi alandaysa kendinizi öncelikli olarak o yönde geliştirin. Bu araştırma sonucunda da kendinize iyi bir hedef belirleyin. Arkadaşlar Unutmayın! İyi bir hedef belirlemek başarmanın yarısıdır. İyi bir kariyere sahip olmak isteyen insan hedefine ulaştığı zaman kendisine üst düzeyde bir başka hedef belirler, böylece kendisini daha fazla geliştirir ve kariyeri iyice artar”dedi

 

“BİR İŞİ YAPARKEN O İŞİ YAPMIŞ OLMAK İÇİN YAPMAYIN, YAPMAK İSTEDİĞİNİZ İÇİN YAPIN”

Bazı insanlar istedikleri işe sahip olamadıklarında kendilerinin şanslı olmadığını söylerler. Ancak arkadaşlar, insanlar şanslarını kendileri belirlerler. Onların yabancı dilleri var mı? Hangi okullarda ne üzerine okumuşlar ve ne tür başarılar elde etmişler, hangi projelere imza atmışlar? Eğer ki sizler bu tür soruların cevabını gerçekten olumlu bir şekilde verebiliyorsanız ve bu durumda işe alınıyorsanız bu demek oluyor ki kendi şansınızı kendiniz yaratıyorsunuz. Bir işi yaparken o işi yapmış olmak için yapmayın, yapmak istediğiniz için yapın. Eğer sizler günü kurtarayım derdine düşerseniz kariyerinizde iyi bir noktaya gelemezsiniz, çünkü yaptığınız ilerlerinizde başarılı olmanız çok zor olur. Ama bir işi gerçekten yapmak istediğiniz için, başarmak istediğiniz için yaparsanız emin olunki kariyeriniz son derece başarılarla dolu olur. Bizler tabi ki insanlar üzerindeki şansa inanırız ama yetenekler şansları yaratacak bir şekilde kullanılmalıdır” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑