Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Tokay, ‘MEB sınıfta kaldı’

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde öğrenim gören yaklaşık 17 milyon öğrencinin yarıyıl tatiline girmesinin ardından

26 Ocak 2014 Saat: 17:39
Tokay, ‘MEB sınıfta kaldı’
Tokay, ‘MEB sınıfta kaldı’

ilk yarıyılı değerlendiren Türk Eğitim-Sen (TES) Gölcük Temsilcisi Yaşar Tokay, MEB’i sert bir dille eleştirdi

          

Türk Eğitim-sen (TES) Gölcük Temsilcisi Yaşar Tokay, ilk eğiti öğretim döneminin değerlendirmesini yaparak, “Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazla olan öğrenci sayımızla ilk yarıyı tamamlamış olduk. Maçın ilk yarısının bittiği bugün geçmiş 5 ayın değerlendirmesini yaparsak öne çıkan durumlar şunlardır. Öğrencilerimizin 60-66 ay olan zorunlu okula başlama yaşında bir önceki yıla göre esneklik gösterilerek 69 aya çıkarılmış, velilerin isteğine göre serbest kıyafetten okul formasına dönüş yapılmış, yönetici atamaları konusunda mülakata dayalı torpilli atmalar yapılmış, Andımızın okunması yasaklanmış, bir yıl önce ortaokullarda okutulan ders saati sayısı yeniden değiştirilerek 35 saate indirilmiş, SBS’ler artık yıl içinde iki kez yapılan sınavlar olmuş, dershanelerin geleceği muamma bir hal alarak 2015 Eylül’üne kadar kapatılması kararlaştırılmıştır” dedi.

 

‘ŞİKÂYET HATTI HİÇ SUSMADI’

Tokay konuşmasının devamında, “Orta öğretim yönetmeliği değiştirilmiş geçme notu 50 olmuş, ilkokullarda devam eden performans ödevleri liselere getirildi. Bakanlık velilerin ‘ödevler hem maliyetli hem de biz yapıyoruz’ şikâyeti üzerine her an bunu kaldırabilir. Bir dersin sınavında yüzde 50 altında başarı olması durumunda sınav tekrarı hakkı verilmiş, öğrenciler bir sınavdan çıkarken aynı dersin sınavına belki de aynı gün girmiş, öğretmenlere illaki yüzde 50 başarıyı yakalayın da nasıl yakalarsanız yakalayın denmiş, ALO 147 Şikayet hattı hiç susmamış, öğrenci ve veli şikayetleri patlama yaparak okul idareci ve öğretmenler hakkında soruşturmalar eğitimin bir parçası olmuş, müfettişler sürekli şikayet hakkında yoğun mesai harcamış, öğretmenlerin sık sık ama öğrenci ama veli ama tanıdık tarafından darp edilme olayları yaşanmış karnesini alıp beğenmeyen öğrencilerin öğretmeni darp etmesi, eş durumu tayinlerinde bazı aileler gene bir araya gelememiş, çıkarılacak yeni personel yasası ile 657 sayılı memur kanunundaki iş güvencesi ile ilgili belirsizlik, beklenilen iller arası rotasyon gibi bir çok konu ilk dönemin hemen ilk akla gelenleri.”dedi.

 

MİLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA KIRIK NOT VERİYORUZ

Tokay, “Ayrıca ilimizde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilere belki iyi niyetle dağıttığı tablet bilgisayarların, öğrenciler tarafından verimli kullanılıp kullanılmadığı, oyuna daha çok zaman ayırıp ailede çatışma yaratıp yaratmadığı araştırılmalıdır. Belirttiğimiz hususlar üzerinde belki günlerce çalışılması gereken çok önemli olaylar. MEB’teki işleyiş şekil üzerinde yapılan değişimler olduğundan öze, içeriğe daha gelemediği anlaşılıyor. Bu kadar kıvrak ve hızlı birbiriyle çelişen karar ve uygulamalarından dolayı ilk yarıda MEB’e kırık not veriyoruz” şeklinde birinci dönem değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
ÖĞRENCİNİN SESİ 27.01.2014 06:47
MEBE SİZ KIRIK NOT VERİN BİZ VELİLER ÖĞRETMENLERİ SINIFTA BIRAKTIK OTURUN DÜŞÜNÜN...
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑