Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Zümre Başkanları Barbaros Hayrettin Paşa Lisesi’nde buluştu

Gölcük’teki okullarda bulunan zümre başkanlarının rutin olarak düzenlemiş olduğu zümre başkanları toplantısı dün Barbaros Hayrettin Paşa Lisesi’nde gerçekleştirildi

15 Şubat 2014 Saat: 11:27
Zümre Başkanları Barbaros Hayrettin Paşa Lisesi’nde buluştu
Zümre Başkanları Barbaros Hayrettin Paşa Lisesi’nde buluştu

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir, liselerdeki zümre başkanları ve başarı değerlendirme komisyonunun dahil olduğu toplantıda ilk dönemin değerlendirmesi ve buna yönelik yapılacak toplantıların düzenlenmesi konuları konuşuldu. Toplantıda ayrıca öğrencilerle eğitim-öğretim sürecinde nasıl daha başarılı olacaklarına dair görüşmeler de yapıldı. Barbaros İlkokulu Müdürü Güney Yılmaz, bölge başkanlarını kapsayan toplantıların yapılacağını ve ellerindeki mevcut dokümanların da paylaşılmasının hem zümre başkanları hem de öğretmenler için daha yararlı olacağını belirtti.

‘BİRÇOK SORUNU SINIFTA ÇÖZEBİLİRİZ’

Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Filiz Tanrıverdi, öğrenci davranışlarının analizi ve disiplin uygulamaları ile ilgili düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Birçok sorunun sınıfta çözülebileceğine inandığını söyleyen Tanrıverdi, “ Öğrencilerin çok özel sorunları haricinde birçok sorununu öğretmenleriyle okulda çözebiliriz. Öğrenciyi disiplinle cezalandırmak ve onu rencide etmek en son davranış olmalı. Ailevi ya da kendilerine ait çok özel sorunları olmadıkça birlikte onlara yardımcı olabiliriz” dedi. Tanrıverdi ayrıca Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin zümre başkanlarıyla her zaman iletişimde olabileceklerini de belirtti.

‘KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN DEĞERLERİMİZİ YENİDEN KAZANACAĞIZ’

Zümre başkanları arasında yer alan Fidanlık İlkokulu Müdürü Kadir Sonugelen ise milli eğitimin başlatmış olduğu Değerler projesi hakkında bilgilendirmede bulundu. 9 Ocak 2014’te gönderilen planlama ile başlayan Değerler projesinin önemli bir proje olduğunu belirten sonu gelen, “ Yüz yıllardır var olan sevgi, saygı ve hoşgörü gibi bizim özümüzde olan ancak bu son 5-10 sene de kaybetmeye başladığımız ya da uygulamalarda sıkıntı yaşadığımız değerlerimizi yeniden canlandıracağız ve de öğrencilerimize bu konu da yardımcı olacağız” dedi. Projenin içeriğinden bahseden Kadir sonu gelen birlik ve beraberliğin faydalı olacağına değindi. Okul, veli, öğrenci üçgeninde İlçe Milli Eğitim ile birlikte yapılacak çalışmaların başarılı olacağına inandıklarını belirtti.

‘ORTAK PLANLAMALAR YAPMALIYIZ’

Gölcük Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Gülbeyaz Rheın ise öğrencilerin okullarını temsil etmesi durumunu ve devamsızlıklarından bahsetti. Öğrencilerin okullarda düzenlenen faaliyetlerde okulları temsil etmesinin öğrenciler için büyük bir gurur olduğunu ancak diğer öğretmenlerin bu konuda baskı altında kalmamaları gerektiğini ifade etti. Rheın, “ Görevli olan öğrenciler derslerinde yok yazılmıyorlar. Faaliyet dediğimiz uygulamadan dolayı devamsızlık problemi yaşamıyorlar. Ancak öğrencinin derslerden ve konulardan geri kalmaması için takviye dersler yapmamız lazım. Bir de öğrenciler her hangi bir faaliyete katıldıklarında o branşın dersinden performans notları yüksek olacağı için geçeceklerini düşünüyor. Bu sadece o ders için geçerli bir durumdur diğer dersleri ve öğretmenleri ilgilendiren bir durum değil. Okullarda bu konularla alakalı ortak bir planlama yapılmalı ve politika oluşturulmalı. Ayrıca öğrencilerimiz için de kesinlikle telafi programları hazırlamalıyız” dedi.
‘DAHA VERİMLİ OLMAK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ’

Zümre başkanlarının konuşmalarının ardından söze başlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir ise öğrencilerin gelişimi için sosyal ve sportif faaliyetlerin gerekli olduğunu ve mutlaka yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Demir ayrıca konuşmasında “ Okul müdürleri ya da idare bu konularda bir orkestra şefi gibi program uygulamalı ve öğretmenlerle birlikte hareket etmeli. Öğrencilerin önüne kesinlikle geçilmemeli ve öğrenci bu tür faaliyetlere teşvik edilmeli. Ama mutlaka öğrenci hiçbir şekilde mağdur edilmemeli. Sportif ve sosyal faaliyetler öğrencileri destekler ve her zaman yararlı olur. Biz toplantılarımızda sıkıntıları konuşup değerlendiriyoruz. Huzur ve başarı için teyakkuz halindeyiz. Bu ekip ruhuyla başarı kaçılmaz olacak. Teknikler ve yöntemler hakkında zümre başkanları arasında karşılıklı iletişim faydalı olacaktır. Daha verimli olmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Emeklerimiz çok kıymetli ve ben bu emek harcayanlara teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑