Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Gölcük’ten bir ilk

Gölcük Donanma Çağlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinden bir ilk, bünyesinde bulunan zihinsel engelli 14 ile 23 yaş arası 10 öğrenci Hollanda’ya iş eğitimi için 23 Mart 2014 te 5 uzman eğitimci nezaretinden gönderilecek

11 Mart 2014 Saat: 19:47
Gölcük’ten bir ilk
Gölcük’ten bir ilk

Donanma Çağlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucu sahibi Faruk Demirtaşlar, Terapist ve Eğitim Koordinatörü Ebru Demirtaşlar ve kurum halkla ilişkiler Müdiresi Emine Cebeci dün Gölcük Cafe Restoranda basın toplantısını düzenlediler.

 

LOJİSTİK PAKETLEME MESLEĞİNE YÖNELİK 2 HAFTA EĞİTİM ALACAKLAR

Faruk Demirtaşlar “Bu proje Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan çocuklarımızın katıldığı ilk projedir. Kurumumuz Donanma Çağlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkez 2013 teklif çağrısı döneminde Avrupa Birliği Bakanlığı, Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına Ulusal Ajans Zihinsel Engelli Bireylerin İş Piyasasına Girmesi Mentally Disabled Individuals' Entry into Job Market isimli bir proje teklifinde bulunmuştur. Projemiz ile kurumumuzda ve ortağımızda eğitim gören engelli öğrencilerimiz Lojistik Paketleme mesleğine yönelik olarak 2 hafta mesleki eğitim ve uygulama çalışmaları kapsamında eğitim alacaklardır. Kurumumuzda eğitim gören yaşları 14 ile 23 arasında olan 10 zihinsel engelli öğrencimiz ev sahibi kurum olan ve Hollanda, Hilversum’da bulunan ve 7 belediyenin birleşmesi ile oluşturulan, engelli bireylere iş ve mesleki eğitim veren Tomingroep’de eğitim alacaklardır. 23 Mart 2014 tarihinde eğitim için Hollanda’ya gidecek olan öğrencilerimiz 05 Nisan 2014 tarihinde ülkemize döneceklerdir. Öğrencilerimiz Hollanda’da kendileri için kiralanan villalarda konaklayacak, üç öğün yemekleri ev sahibi kurum tarafından karşılanacaktır. Öğrencilerimiz mesleki becerileri öğrenmenin yanında Hollanda ve kültürünü tanıyacaklar, farklı bir ülke sokaklarında özgürce ve kendileri ile barışık bir halde dolaşacaklardır. “ dedi.

 

PROJE EV SAHİBİ ORTAĞIMIZ BELEDİYE TARAFINDAN OLUŞUYOR

Demirtaşlar; Projemizde öğrencilerimize iki hafta boyunca mesleki eğitim verecek olan kurum Tomingroep’tir. Tomingroep 7 belediye tarafından kurulan sosyal ve engelli katetorisine giren gruplar için bir çalışma kurumu ve işlemesidir. Tomingroep'e ait 4 farklı işyeri bulunmaktadır. Bu işletmelerde ise şu mesleki kollar vardır. Temizlik, Çevre düzenleme (Yeşil alan) Seracılık, Metal işlemeciliği, soğuk demir,  kaynakçılık, İnşaat, duvar örmeciliği, Marangozluk, vernik boyacılığı,  Ambalaj, katı ve sıvı ambalaj, lojistik paketlemeciliği, Catering, kafeterya hizmetleridir.

 

‘ÖĞRENCİLERİMİZDE İKİ HAFTA STAJ GÖRECEKLER’

 Projemiz ile engelli katılımcılarımız ambalaj ve lojistik paketleme mesleğine yönelik 2 haftalık staj faaliyetine katılarak bu mesleğe yönelik becerilere sahip olacaklar ve bu sektörde eleman ihtiyacı olan işletmelerin ihtiyacına cevap verebilecekler, iş sahibi olduklarında da toplumla bütünleşeceklerdir.

Farklı ülke kültürlerini tanıyarak Avrupa vatandaşı olma yolunda adım atmış olacaklardır. Mesleki becerilerini geliştirdikleri için de iş ve üretime dayalı davranışlar sergileyebileceklerdir. 

 

‘PROJEMİZ MESLEKİ İHTİYACA CEVAP VERİYOR’

Projemiz katılımcılarımızın ambalaj ve lojistik paketleme mesleğine yönelik olarak mesleki becerilerini geliştirmenin yanı sıra ilgili işletmelerin personel ihtiyacına cevap verme amacı gütmektedir. Ev sahibi Tomingroep iki haftalık staj faaliyeti sonrasında öğrencilerimize sertifika verecektir. Ev sahibi kurumun verdiği sertifika europass belgesi olup uluslar arası geçerliliği olan bir sertifikadır. Ev sahibi kurum ISO 9001-2000 Kalite Güvencesi belgesine sahip olduğu için verecekleri sertifika akredite edilmiş sayılacaktır.

 

‘10 ÖĞRENCİMİZE REFAKAT EDECEK 5 ÖĞRETMENİMİZ REFAKAT EDECEKTİR’

Projemizde yer alacak ve 10 öğrencimize refakat edecek 5 öğretmenimiz projemizin süreci ve sonrasında mesleki bilgi ve deneyimlerini geliştireceklerdir. Personelimiz Avrupa ülkelerinde uygulanan mesleki çalışma ve rehabilitasyon faaliyetlerini keşfederek kendilerini özel eğitim mesleğinde daha yeter hale getireceklerdir. Hareketlilik sırasında yani Hollanda’da eğitimler ve konaklama sırasında öğrencilerimizle birlikte olacak öğretmenlerimiz 24 saat boyunca onlarla vakit geçirecek ve onları 24 saatlik bir doğal öğretim ortamında destekleyeceklerdir.

 

ULUSAL AJANS, YAKLAŞIK 230 PROJE KAPSAMINDA BİZİM PROJEYİ BU KAPSAMA DAHİL ETTİ

 

‘PROJEMİZİN AVRUPA BİRLİĞİ KATMA DEĞERİ OLDU’

Projemiz ile mesleki eğitim ve öğretim çağına gelmiş öğrencilerin Avrupa ülkelerinde eğitim almaları sağlanmıştır. Projemiz ile normal bireyler gibi engelli bireylerin de ihtiyaç duyduğu öğrenim fırsatları kendilerine sunulmuştur. Projemiz ile kurum, kuruluş ve personel iş birliği yaparak çok uluslu projeler geliştirme ve uygulama performansı ortaya konmuştur. Hareketlilikten yararlanan bireylerin sertifikalandırılması sağlanmıştır. Modern yabancı dillerin teşviki sağlanmıştır. Öğrencilerimizin yaşamları boyunca eğitim almalarının önü açılmıştır, ihtiyaç duyduğu kişisel gelişim olanakları kendilerine sunularak toplumla bütünleşmesi, Avrupa ülkelerini keşfetmek ile de Avrupa Birliği vatandaşlığı becerileri gelişmiştir. Engelliliğin yarattığı olumsuzluklardan, eğitim, psikolojik destek, sosyal destek ve kültürel destek ile öğrencilerimizin kendileri ile barışık toplumla barışık ve ulusla barışık birer birey olmaları sağlanmıştır, toplum tarafından kabul görülen bireyler olmaları sağlanmıştır” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑