Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Uluslararası Üniversiteler Konseyi GTÜ’de toplandı

Uluslararası Üniversiteler Konseyi GTÜ’de toplandı

26 Ocak 2020 Saat: 13:17
Uluslararası Üniversiteler Konseyi GTÜ’de toplandı
Uluslararası Üniversiteler Konseyi GTÜ’de toplandı

 GTÜ’de konuşan IUC Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, İstanbul’da uluslararası bir İslam Üniversitesi kurmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Azizoğlu, konseye bağlı üniversiteler tarafından Müslüman ülkelerdeki başarılı öğrencilere burs verileceğini de duyurdu.

 

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. GTÜ Rektörlük Senato Salonu’nda önceki gün düzenlenen ve IUC Yönetim Kurulu Başkanı ile GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın ev sahipliğini yaptığı programa; IUC Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, IUC Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Mahmut Doğru, IUC Genel Sekreteri Prof. Dr. İrfan Aslan, IUC Ortadoğu Sorumlusu Salahaddin Üniversitesi Rektörü Ahmed Anwar Amin Dezaye, IUC Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, IUC Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak katılım gösterdi.

AZİZOĞLU, YÖNETİM KURULUNA TEŞEKKÜR ETTİ

Toplantının açılış konuşmasına ülkemiz ve başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada cereyan eden önemli gelişmeleri değerlendirerek başlayan Orhan Hikmet Azizoğlu, “Uluslararası Üniversiteler Konseyi’nin 26 Ekim’de yapılan genel kurulunda seçilen yönetim kuruluna, kurucu başkan olarak özellikle şükranlarımı belirtmek istiyorum. Kurumu çok aktif hale getirdiğiniz için, kurumun çok kıymetli temsilcilerine teşekkür ediyorum. Van’da alınan kararları tekrar gözden geçirelim istedik. Özellikle coğrafyamızın bulunduğu bölgede ülkemizin üstlendiği misyon, birçok ülkenin, Türkiye üzerinde küresel emperyalist amaçları bu dönemde yoğunlaşmakta. Suriye olayı sıcaklığını korurken, Akdeniz’de çok ciddi bir problem yaşıyoruz” diye konuştu.

ELAZIĞ’DAKİ DEPREMİN ACILARI PAYLAŞILDI

Elazığ Sivrice’de yaşanan deprem afetine de değinen Azizoğlu, “Dün Elazığ’da yaşadığımız depremde IUC’nin tüm kurumları adına vefat edenlere başsağlığı diliyoruz, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Tabii burada bizleri mutlu eden bu kadar ağır bir depremi hamdolsun ki çok az can kaybı ve maddi kayıplarla atlattık. Aslında bu, ülkemizin son dönemlerde yaşadığı çok yüksek düzeyde her alanda olduğu gibi, yapılanmada ve şehirleşmede üst düzeyde değişim ve dönüşüm yaşanmasından kaynaklanıyor. Bu açıdan da tüm kurum adına Allah’a hamd ediyoruz” ifadesini kullandı.

‘ÜST ALANIMIZ İNSAN BİLİMİDİR’

Azizoğlu, konuşmasında dünyada yaşanan önemli olayları değerlendirdiği bölümünde, “Akdeniz ve Libya’da yaşadığımız küresel sıkıntılar IUC olarak bizleri de ilgilendiriyor. IUC olarak akademik bir üst kuruluz. Alanımız fen bilimi, sosyal bilimler olduğu gibi üst alanımız insan bilimidir. Biz aynı zamanda insan bilimiyle ilgilenen eğitim kurumuyuz. Bu açıdan ülkemizde ve coğrafyamızda cereyan eden tüm konulara hassasiyet gösteriyoruz. İslam Coğrafyası’nda etken olan dış güçlerin oluşturduğu suni çatışmalardan dolayı duyarlıyız. Aynı zamanda ülkemizin bölgesel ve küresel bir güç olmasından, küresel bir faktör olmasından kaynaklanan gücünden dolayı, negatif ya da pozitif aldığı reaksiyonlardan dolayı, IUC olarak ülkemizin üstlendiği vizyon ve misyonu sonuna kadar destekliyoruz. Ülkemizin, devletimizin ve ülkemizi yöneten tüm kurumların ve İslam dünyasının aldığı her anlamdaki kararların yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Bu zaten bizim insani görevimizdir” dedi.

İSTANBUL’A ‘İSLAM ÜNİVERSİTESİ’ KURULACAK

Toplantının gündem maddeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Azizoğlu, “Yönetim kurulumuzun bugün alacağı kararlarda Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı ile İstanbul’da yaptığımız toplantıda İstanbul’da bir İslam üniversitesi kurma çalışması içindeyiz. İkinci bir karar olarak Müslüman ülkelerde başarılı öğrencilere kurumumuza üye üniversitelerce burs verilmesi ve bunun sonucunda hem akademik hem de insani bir hizmet sunma kararı aldık. Üçüncü olarak İslam ülkelerindeki üniversitelerin Dünya Müslüman Alimler Birliği’ne mensup üniversitelerin IUC’ya üye olma talepleri var bunu değerlendireceğiz. Kıbrıs’ta bir üniversite üyeliği müracaatı var onu değerlendirmeye alacağız” dedi.

ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Konuşmasının son bölümünü önümüzdeki süreçte konseyin gerçekleştireceği uluslararası etkinliklere ayıran Azizoğlu, “Erbil’de uluslararası çok önemli bir çalıştay düzenleyeceğiz. Küresel ve çok büyük bir toplantı yapılacak. 5 komite oluşturulmuş. Bir komitenin başkanlığını ben yöneteceğim. Bir komitenin başkanlığını yönetim kurulu başkanımız Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan yönetecek. 29 Şubat’ta bir Erbil ziyaretimiz olacak. Yönetim kurulunun yükseköğretimde insan odaklı inşallah çok önemli hizmetler yapacağız ve bu toplantıda inşallah çok önemli kararlar alırız” dedi.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Daha sonra söz alan GTÜ Rektörü ve IUC Yönetim Kurulu Başkanı Aslan, depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, “Elazığ’daki elim depremden dolayı vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza da Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Zor bir durum, Allah yardımcıları olsun. İnşallah kısa zamanda her şey daha iyi olacaktır” diye konuştu.

GTÜ ÖNEMLİ İŞ BİRLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRECEK

GTÜ’nün misyonuna ve uluslararası hedeflerine değinen Rektör Prof. Dr. Aslan, “Ben öncelikle katılım gösteren tüm değerli arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemize hoş geldiniz şeref verdiniz. GTÜ biliyorsunuz 11 araştırma üniversitesinden birisi. Dolayısıyla uluslararası alanda da verimlilik atlamasına ihtiyaç var. Onun için uğraşıyor ve çabalıyoruz. IUC’nin bu çabamıza ve bu hedefimize ulaşmada bize çok önemli katkı sunacağına inanıyoruz. Sizlerle beraber sadece GTÜ değil üniversitelerimize önemli katkılar sunacağına inanıyoruz. Özellikle gönül coğrafyamızda önemli iş birlikleri yapacağız. Bizlerle birlikte ortak proje yapmak isteyen, eğitimde ilerlemek isteyen tüm paydaşlarımızla inşallah güzel bir birliktelik yakalayacağız. Kurucu Başkanımız Orhan Hikmet Azizoğlu hocamızın çizdiği vizyon ve misyon doğrultusunda bu hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum” diye konuştu. Daha sonra gündem maddelerinin görüşüldüğü oturumun ardından toplantının sona ermesiyle konuklar üniversite yerleşkesinde incelemelerde bulunarak GTÜ Rektörü Aslan’dan bilgi aldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑