Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Eğitim

Karal; Bakanlık sağ gösterdi sol vurdu

Gölcük’te bulunan eğitim kurumlarından Zirve Dershanesinin Kurucu Müdürü Zeki Karal Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında açıklamalarda bulundu

7 Temmuz 2014 Saat: 09:00
Karal; Bakanlık sağ gösterdi sol vurdu
Karal; Bakanlık sağ gösterdi sol vurdu

Gölcük’te bulunan eğitim kurumlarından Zirve Dershanesinin Kurucu Müdürü Zeki Karal Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında açıklamalarda bulundu. Zeki Karal, “Kamu Personeli Seçme Sınavları başladı ve eğitim gurubunun sınavları devam ediyor. Sınava giren arkadaşlarımızın birçoğu sınav sorularının geçen yıllara göre oldukça zor olduğunu dile getirdi. Bizlerde yine eğitimciler olarak açıklanan soruların bir kısmını inceledik. Sorular hakikaten önceki dönemlere göre daha zor ve öğrencilere sunulan müfredatların dışında” dedi.

 

‘MÜFREDATLARIN DIŞINDA’

Açıklamalarına devam eden Karal, “Önceki yıllara baktığımız zaman devletin bu tür sınavlarda kendi belirlediği ve olması gereken sınırlar var. Bununla beraber öğrencilere sınavlardan önce hazırlanmaları için müfredatlar veriliyor ve eğitimcilerde o müfredatlar doğrultusunda öğrencilere eğitim veriyor. Fakat bu seferki sınavda sorulan soruların birçoğu verilen müfredatların tamamen dışında ve çok uç sorular. Öğrencilerin ne ders kitaplarında, ne dershanelerinde, nede okullarında görmediği konulardan soruların yöneltilmesi sınavı oldukça zorlaştırdı” dedi.

 

‘ÖĞRENCİLERİ ZOR DURUMDA BIRAKTI’

Karal, “Sınavda sorulan derslerde öğrencileri en çok etkileyen Tarih branşı oldu. Çünkü geçmişten günümüze kadar tarih derslerinde, tarih kurslarında, dershanelerde ve tarih kitaplarında Tarih dersi ile ilgili olarak Cumhuriyet Dönemi, Atatürk İlke ve İnkılapları, Osmanlı Dönemi gibi konular başta işlenirdi. Ancak sınavda öğrencilere bu konulardan soruların yöneltilmemesi öğrencileri oldukça zor durumda bıraktı. Halkımızın deyimiyle Bakanlık sağ gösterdi sol vurdu” dedi.

 

‘SORULAR ÇALIŞMADIĞIMIZ YERDEN GELDİ’

KPSS hakkında açıklamalarına devam eden Müdür Zeki Karal “Öğrenciler girmiş oldukları sınavların öncesinde hazırlık dönemindeyken, Bakanlığın müfredatının yanı sıra önceki yıllarda çıkan sorulara da çalışırlar. Biz öğretmenlerin birçoğu bu sınavlarda önceki yıllarda çıkan sorularla aynı konu ile alakalı daha zor sorular bekliyorduk, fakat müfredat dışı sorular beklemiyorduk. Bununla beraber yine sınav öncesi son hazırlıklarda öğrencilerimize geçmiş yılların sorularını soruyorduk, fakat bu yıl ki sorularla, geçmiş yıllardaki sorular aynı doğrultuda değildi. Yani öğrencilerin kendi tabirleri ile ‘Sorular Çalışmadığımız Yerden Geldi’ dedi.

 

‘KPSS’YE GİRENLERİN İŞİ DAHA ZOR’

KPSS’ye giren kişilerin işinin üniversite sınavına girenlerden daha zor olduğunu dile getiren Karal “Üniversiteye giren öğrencilerin sayısına bakacak olursak sınava girenlerin yaklaşık yarısı üniversitelere yerleşebiliyor. Fakat KPSS’ye yaklaşık 4 Milyon insan giriyor ve bunların en fazla 300 bini alınıyor. Dolayısıyla KPSS’ye girenlerin işi daha zor” dedi.

 

‘HALKIN YAPILAN SINAVLARA GÜVENİ KALMIYOR’

Zeki Karal “Bütün bunların yanında KPSS’nin kaldırılması ve her kurumun kendi sınavını yapması konusu gündemde yer alıyor. Fakat halkın gün geçtikçe yapılan sınavlara güveni kalmıyor. Yani bugüne kadar yapılan merkezi sınavlarda bile birçok sıkıntı ortaya çıkarken tutup da her kurumun kendi sınavını kendisi yapması durumu iyice vahim duruma sokuyor” dedi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑