Anket

Gölcük'te olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
Gölcükte olmasını istediğiniz sosyal etkinlikler nelerdir?
  • Sinema
  • Balık Ekmek Tekneleri
  • Konserler
  • Bowling Salonu
  • Lunapark

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

‘Şeker hastaları göz muayenesini ihmal etmemeli’

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Acar, "Diyabet hastalarının 6 ayda bir düzenli olarak göz kontrolü yaptırması çok önemlidir" dedi

11 Ekim 2018 Saat: 10:14
‘Şeker hastaları göz muayenesini ihmal etmemeli’
‘Şeker hastaları göz muayenesini ihmal etmemeli’

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Acar, Dünya Görme Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Görme Günü'nün önlenebilir körlük ve görme kusurları konusunda küresel dikkati çekmek için her yıl ekim ayının ikinci perşembe günü kutlandığını hatırlattı.

Acar, "Dünya Görme Günü WSD16 için küresel bir tema 'Birlikte daha güçlü' olarak seçilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 vizyonu 'Görme hakkı' girişimi ile önlenebilir körlüklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor" ifadelerini kullandı. Dünya Sağlık Örgütü‘nün tahminlerini paylaşan Acar, dünyada 284 milyon görme engelli bulunduğunu, bunların 39 milyonunun kör ve 245 milyonunun da orta veya ileri derecede görme kusuru olduğunu belirterek, görme kusurluların yüzde 90’ının gelişmekte olan ülkelerde ve yaklaşık yüzde 65’inin 50 yaş üzerinde bulunduğunu, 19 milyon çocuğun da görme kusurlu olduğunu bildirdi. 

3 YAŞ ALTINDAKİ ÇOCUKLARIN GÖZ TARAMASI

Prof. Dr. Banu Acar, çocuklarda görme engeli sorunlarının küçük yaşlarda başlayabileceğini, erken tanı ve uygun bir tedavi yöntemi ile çocuklarda oluşabilecek görme engelinin önlenebileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Çocuklarımızın bu sorunları genellikle 3 yaşına kadar düzeltilmelidir. Yoksa bu sorunlar kalıcı görme kaybına neden olabilmektedir. 3 yaş altındaki çocukların göz taramasının zamanında yapılması gereklidir. Bu konuda aileler eğitilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Tıpkı aşılarda olduğu gibi çocuklarda 3 yaş göz muayenesinin zorunlu hale getirilmesi çok doğru bir adım olur diye düşünüyorum” dedi.

‘GÖZ MUAYENEMİZİ İHMAL ETMEYELİM’

Göz Hastalıkları Uzmanı Acar, yetişkinde körlüğe yol açabilecek sebeplerden birisinin şeker hastalığı olduğuna dikkati çekerek, "Diyabetin kontrol altına alınması diyabetik retinopati (görme merkezinde oluşabilecek kanama, ödem, yeni damar oluşumu) önler ya da ilerleme hızını yavaşlatır. Bu sebeple diyabet hastalarının 6 ayda bir düzenli olarak göz kontrolü yaptırması çok önemlidir." ifadelerini kullandı. Acar, glokomun (göz tansiyonu), sinsi başlayan ve yavaş gelişen bir hastalık olduğunu, genellikle belirti vermediğini ve hastanın kendisi tarafından hissedilmediğini, tedavi uygulanmadığı durumlarda görme sinirinin bozulmaya ve sonuç olarak görme alanının daralmaya başladığını belirterek, "Görme siniri tamamen harap olduğunda ise körlük oluşur ve geriye dönüşü yoktur. Bu nedenle şikayet olmasa da yılda bir rutin göz kontrolü gerekir" ifadesini kullandı. Kaynak: AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölcük Postası Gazetesi ile doğru, tarafsız ve son dakika heberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑