Kitap okumak bilgi dağarcığını geliştirir

3 Mart 2021 Saat: 16:41
Armağan TEKE

Teknoloji vasıtasıyla her ne kadar bilgiye kolay erişebiliyor olunsa da, kitap okumaya da zaman ayrılabilmeli.İnsanlar için en kolay ve en etkili öğrenme yolu kitap okumaktır. 

İnsanlar kitap okuyarak bilgi dağarcığını ve kelime haznesini geliştirir. Kitap okumak aynı zamanda insanlara okumuş olduğu konu hakkında tecrübe ve bilgi birikim kazandırır. Kitap okumak, günlük yaşamda karşılaşmış olduğumuz olumsuz durumlardaki yaşadığımız stresi azaltmaya yardımcı olur. Kitaplar, hayata bakış açımızı değiştirerek, genel kültürümüzün artmasına vesile olur. Kitap okumak, çocuklarda hayal gücünün gelişmesine de olumlu katkıda bulunur. Kitap okuyan insanlar, kelime dağarcığı geliştiği için konuşmaları daha düzgün olabilmekte, daha doğru cümleler kurabilmektedir. Bununla birlikte yazma yeteneği de gelişir.

 Okuyarak yetişen genç nesiller, aydınlık geleceğin de teminatı durumunda olmaktadır. Kendisini iyi yetiştirmiş, okuyan bireylerin günlük sohbetleri bile daha farklıdır. Bilgi dağarcığı kitap okumayla doğru orantılı olarak daha geniş olduğundan, o kimselerden edinilecek bilgi daha fazla olmaktadır. Boş zamanlarını kitap okuyarak değerlendiren öğrencilerin bu davranışlarının derslerine olumlu olarak yansıdığı da bilinmektedir. Kitap okumak, öğrencilerin hafızasını daha da geliştirerek, güçlenmesine yardımcı olmaktadır.Kitap okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar.

 Kitap okumanın en büyük faydalarından biri ise okumayan bir kimseye göre daha bilgili olunmasıdır. Kitap okumak insanlarda empati yeteneğini de geliştirir. Kitap okuyan bir kimse farklı kültürleri tanıma imkanı bulur. Kitap okumanın dikkat eksiklini gidermede de katkısı olduğunu düşünüyorum. Kitap okumak insanların genel kültürünü geliştirmesinde en büyük etkendir. Kitap okumanın bunca faydası varken, çeşitli bahanelerle kitap okumaya zaman ayıramadığımızı söylemek, kendimizi kandırmaktan başka bir şey olmasa gerek. Kitap okumanın yaşı olmadığı bilinciyle ve gelecek nesillere de örnek olabilmek için daha çok kitap okumalı, bilgi dağarcığımızı daha fazla genişletebilmeliyiz diye düşünüyorum. 

 Kitap okumak insanlara birçok bilgi kazandırmanın yanında, hafızamızı canlı tutmamıza da yardımcı olur. Çocuklarımızı da kitap okumasını istiyorsak, yaşça büyük olanlarda kitap okumaya önem vermeli ve onlara da örnek olmalı diye düşünüyorum. Çocukların kitap okuma alışkanlığını edinebilmesi için ise büyüklerin onlara örnek olabilmesi ile daha da artacaktır.Boş zamanları değerlendirmenin en iyi yolunun yeni şeyler öğrenmek olduğunu ve kitap okuma alışkanlığını çocuklarımıza aşılayabilmeliyiz. Yetişkin bireyler ne kadar çok kitap okumaya özen gösterirse, inanıyorum ki çocuklarda büyüklerini örnek alacaktır. Bazı kimseler gün içerisinde sosyal medya ile daha fazla ilgilenip, daha çok zaman ayırabiliyor. Sosyal medyaya ayrılan zamanın sadece yarısı kitap okumaya ayrılsa, daha çok okuyan ve bilgi sahibi olan bir toplum olabiliriz. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bilgiye ulaşmak her ne kadar kolay olsada, kitapların dünyasında gezinmek başka bir keyif veriyor. Gölcük Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Sanat Galerisi ve Değirmendere Tarihi Yalı Evleri’ndeki kütüphanelerde,  basılı 17 bin kitap bulunurken dijital kütüphanede ise 25 bin kitap yer alıyor. Çocukların kitap okuma alışkanlığını edinebilmesi için ise büyüklerin onlara örnek olabilmesi ile daha da artacaktır.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları