Örnek davranışlar sergilenmeli

26 Ocak 2022 Saat: 15:24
Armağan TEKE

Toplumda yaşayan bazı bireyler, yapmış oldukları davranışlarla çevresine örnek olurlar. Toplumda örnek davranışlar sergilemek, aynı zamanda o kimsenin saygınlığını da arttırmaktadır. Bugünün küçükleri yarının büyükleri ve geleceğimizin teminatı olan çocuklar ise küçük yaşlardan itibaren büyüklerinin davranışlarını örnek alırlar. Çocukların küçük yaşlarda örnek aldığı kimseler ise ebeveynleri ve aile büyükleridir. Aileler ise çocuklarını yarınlara en iyi şekilde hazırlayabilmek için bütün imkanlarını adeta seferber eder. Çocuklarının dürüst, yardımsever, sorumluluk sahibi ve büyüdüğünde iyi bir meslek sahibi olmasını isterler ve bunun için çocuklarına desteklerini esirgemezler.

Çocukların iyi yetişmiş, çevresine saygılı, arkadaşlık ilişkileri kuvvetli, sosyal, paylaşımcı, yardımsever olmasını isteyen ve bekleyen aileler, aynı zamanda onlara örnek olacak davranışlar sergiler. Çocuklardan kitap okumasını bekleniyorsa onlara örnek olabilmek için kitap okuma alışkanlığını geliştirmek gerekiyor. Şayet bir ailede kitap okuma alışkanlığı var ise çocukta da ailenin diğer fertleri gibi kitap okuma eğilimi fazla olacak, okuma alışkanlığı kazanabilecektir. Çocuklara kitap alarak okuması alışkanlığını pekiştirmesini sağlamakla beraber okumuş olduğu kitabın içeriğini birlikte değerlendirmek, daha farklı bir ilgi yaratacaktır. Günümüzde teknolojik imkanların artmasıyla birlikte bazı bireyler, sosyal medyaya biraz daha fazla zaman ayırabiliyor. Sosyal medyaya ayrılan zaman kadar, kitap okumaya da vakit ayrılması gerektiğini düşünüyorum.

Çocuklarla iyi bir iletişim kurmalı, en yakın arkadaşlarının teknolojik aletler olmadığı bilincini onlara yerleştirebilmeliyiz. Çocuklarımızın ellerinden cep telefonlarını düşürmediğinden dert yanıyorsak, önce yaşça büyükler onlara iyi birer örnek olabilmeli.Çocuklara yardımlaşma ve paylaşma konusunda da örnek olunabilmeli. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmanın ne kadar önemli bir davranış olduğu bilinci anlatılmalı. Trafikte de çocuklara örnek olabilmeli. Yayalara öncelik verilmesi gerektiğini, trafikte saygılı olmanın ve kurallara uymanın ne denli önemli olduğunu çocuklara iyi anlatmalıyız. Ama önce bunları, yaşça büyüklerin uygulaması gerekir ki, çocuklarda onları örnek alabilsin. Toplu ulaşım araçlarında yaşça büyüklere yer verilmesi gerektiği de öğretilmeli.

Kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılması olan geri dönüşüm, ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Kağıt, plastik, cam, metal ve karton atıklar gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılmasıyla birlikte tabii kaynakların tükenmesinin de önüne geçiliyor. Geri dönüşüm ile birlikte atık maddeler tekrar hammadde olarak kullanılıp enerji tasarrufu da sağlanmış oluyor. Geri dönüşüm konusunda gereken duyarlılığın önemli olduğu da aktarılmalı

Yaşça büyükler, çocuklarına çevre temizliği konusunda da örnek olabilmelidir. Doğanın ve yaşamış olduğumuz çevrenin temiz kalmasının önemi anlatılmalı. Çocuklara küçük yaşlarda ağaç dikmenin ve tabiatı korumanın önemini iyi anlatmalı ve yaşça büyükler onlara bu konuda da örnek olmalıdır.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları