‘Enflasyondaki artış beklediğimiz gibi’

3 Mart 2021 Saat: 17:08
‘Enflasyondaki artış beklediğimiz gibi’
Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Şubat ayı enflasyon oranlarındaki artışı değerlendirdi. Zeytinoğlu, “Enflasyondaki artış beklediğimiz gibi gerçekleşti” dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayı enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Şubat ayında TÜFE aylık yüzde 0.91 artarak yıllık yüzde 15.61’e çıktı. ÜFE ise aylık yüzde 1.22 artarak yıllık yüzde 27.09’a yükseldi. Enflasyondaki artış beklediğimiz gibi gerçekleşti. Bu artışın baz etkisiyle Nisan’a kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Para politikalarından taviz verilmediği takdirde Nisan’dan sonra, enflasyonun düşüşe geçeceğini ve Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon hedefine yaklaşılabileceğini düşünüyoruz” dedi.
SANAYİNİN DÖRT SEKTÖRÜNÜN YILLIK DEĞİŞİMLERİ
Zeytinoğlu; “ÜFE kapsamında; sanayinin dört sektörünün yıllık değişimlerine baktığımızda, imalat sanayinin yüzde 29.57 ile yine ortalamanın üzerinde arttığını görüyoruz. Ana sanayi gruplarına baktığımızda, ara malında yüzde 33.77 artış ve dayanıklı tüketim malında yüzde 29.29 artış yine ÜFE ortalamasının üzerinde gerçekleşmiştir. İmalat sanayi ürün fiyatlarındaki maliyet baskısı devam etmekle birlikte sermaye malında ise yüzde 26.54 artışın şubat ayında ÜFE ortalamasının altında gerçekleştiğini görüyoruz” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız