Yılmaz, ‘Üç aylar, 2 Şubat’ta başlıyor’

26 Ocak 2022 Saat: 15:11
Yılmaz, ‘Üç aylar, 2 Şubat’ta başlıyor’
Gölcük İlçe Müftüsü Emin Yılmaz, İslam alemini ilgilendiren önemli konularda açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Üç aylar, 2 Şubat’ta başlıyor” dedi

Gölcük İlçe Müftüsü Emin Yılmaz, hac ibadeti ve Kudüs ziyaretleri ile üç ayların başlangıcı hakkında açıklamalarda bulundu. Müftü Yılmaz, yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’ndan şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmış değil. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın Kudüs ziyaretleri gündemde. Bunun dışında umre ve hac ile ilgili henüz bir açıklama yapılmış değil. Kudüs ziyaretlerimizde bir ara İsrail tarafından vizeler iptal edilmişti ama şu anda izinler verildi. Seferler de yavaş yavaş başlayacak. Üç gün süre ile Kudüs’e, peygamberler diyarına ziyaretler, Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilecek. Daha evvel umre ile birleştirilerek yapılan bu ziyaretler, sadece Kudüs ile sınırlı olarak yapılacak” dedi.

‘RECEP AYININ İLK PERŞEMBE GÜNÜ REGAİP KANDİLİ’

Sözlerinin devamında mübarek üç ayların yaklaştığına değinen Müftü Yılmaz, “Üç aylar, 2 Şubat Çarşamba günü başlayacak. Peygamber Efendimizin üç aylarla ilgili önemli bir duası var. ‘Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bana mübarek kıl ve beni Ramazan’a kavuştur’ şeklinde bir duası var. Allah nasip ederse bu yılki üç ayların başlangıcı da 2 Şubat. Recep ayının ilk Perşembe günü de Regaip Kandili’dir. Ayrıca yine Recep ayının 27. gecesi olan ve Pazar gününe tekabül eden gece de Miraç Kandili olacak” ifadelerini kullandı.

‘KADİR GECESİ, 27 NİSAN AKŞAMI’

Üç aylarla ilgili bilgiler veren Müftü Yılmaz, “Peşinden Şaban ayı geliyor. Şaban ayının 15. gecesi olarak belirlenen Berat Kandili var. Bu da 17 Mart Perşembe günü gecesine tekabül ediyor. Sonrasında, 2 Nisan Cumartesi de Ramazan ayına başlayacağız. Ramazan ayının 27. gecesi, Kadir Gecesi olacak. Kadir Gecesi, 27 Nisan Çarşamba gününe tekabül ediyor. Bin aydan daha hayırlı ve aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece. Üç ayları da en şerefli ve mübarek kılan özellik de bu aylar içerisinde Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece olduğunu hepimiz biliyoruz. Ramazan ayının gelişi ile hem Kur’an ile olan meşguliyetimiz hem de Rabbimizle olan yakınlığımız ayrı bir önem kazanıyor” dedi.

‘RAMAZAN AYINDA VÜCUT SIHHAT BULUR’

Orucun faydalarından da söz eden Müftü Yılmaz, “Diğer taraftan oruç ibadetiyle de hem önemli bir ibadet ifa edilmiş oluyor hem de sıhhat açısından vücutlarımız kendini yenilemiş oluyor. Oruç ibadeti ile de birtakım farkındalıklar da aynı zamanda bir müminin kalbinde ve gönlünde uyanmaya başlıyor. Bu nimeti sürekli bulamayanların da hatıra gelmesi de sağlanmış oluyor. Fakir kardeşlerimizle de aynı zamanda birtakım paylaşımlar yapmak suretiyle bu yakınlık gerçekleşmiş oluyor. Bu vesile ile tüm Gölcük halkının ve Müslüman aleminin üç aylarını şimdiden tebrik ediyor, sağlıklı bir şekilde Ramazan ayına ve Ramazan Bayramı’na erişmeyi Rabbimizden diliyorum” şeklinde sözlerini sonlandırdı. Erdem ŞENGÜL

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız