Körfez'de başpehlivan rüzgarı esecek

21 Eylül 2021 Saat: 15:13
Körfez'de başpehlivan rüzgarı esecek
Körfez Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu yıl 47.düzenlenecek Taşköprü Yağlı Güreşleri Pazar günü nefes kesecek. Güreşçiler Altın Kemer için mücadele edecek

400 GÜREŞÇİ KATILACAK
Körfez Belediyesi tarafından 26 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek olan 47. Altın Kiraz Festivali Taşköprü Yağlı Güreşlerinin lansman toplantısı dün Tütünçiftlik Nazende Sosyal Tesisleri'nde yapıldı. Sevindikli’deki Taşköprü Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan, Ali Gürbüz ve İsmail Balaban gibi önemli başpehlivanlar, Kırkpınar’ın rövanşı niteliğindeki Taşköprü’de ‘altın kemer’ için güreşecek. Bu önemli organizasyona 400’ün üzerinde güreşçi katılacak. Sevindikli Taşköprü Er Meydanı’nın çevresinde de bir gün önce Tarım Fuarı etkinliği gerçekleştirilecek. Tarımla ilgili her şey, alanda düzenlenecek fuar ile vatandaşlarla buluşturulacak.
“TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”
Güreşlerde Kırkpınar’ın son şampiyonu Ali Gürbüz, Elmalı’nın son şampiyonu İsmail Balaban, Kırkpınar finalisti İsmail Koç, Faruk Akkoyun, Recep Kara, Orhan Okullu ve Nedim Gürel gibi 50 başpehlivan, 400’den fazla da güreşçi er meydanına çıkacak. Körfez Belediye Başkanı Şener Başkan Söğüt dışında toplantıya Başpehlivanlar Recep Kara, İsmail Koç, Faruk Akkoyun, Şaban Yılmaz, Tanju Gemici, Nedim Gürel ve Yıldıray Akın da katıldı. Toplantıda konuşan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt , "Yağlı güreşlerin bizim tarihimiz açısından ne kadar önemli olduğunu anlatmamıza gerek yok. Tarihimize sahip çıkıyoruz” dedi.
“AMACIMIZ BAŞPEHLİVANLAR YETİŞTİRMEK”
“ Türk toplumunun karakterini en iyi ortaya çıkaran spor dallarından bir tanesi güreş, adeta bizim kültürümüz. Yağlı güreş dediğimizde burada pehlivanlığı, zekayı görüyorsunuz. Asırlardır bu geleneğimizi de devam ettiriyoruz. Belediye olarak güreşi ve tüm spor dallarını seviyoruz. İlçemizde 16 branşta 4 bin sporcumuz var. 80 güreşçimiz var. Bizim amacımız ilçeler arasında sporun başkenti olmak. Kocaeli aslında çok fazla başpehlivan çıkaran bir şehir. Bizim de amacımız güçlü ve başarılı başpehlivanlar yetiştirmek. Yağlı güreşleri desteklemeye devam edeceğiz. 26 Eylül 09.30'da Taşköprü Er meydanında pehlivanlarımız kol bağlayacak. Her birine başarılar diliyorum."

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız